MARYJA!

EWTN Polska zawierzona Niepokalanej
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

EWTN Polska zawierzona Niepokalanej

19 października - w dzień wspomnienia bł. Jerzego Popiełuszki - nadawanie rozpocznie nowy kanał religijny - EWTN Polska. Na tym kanale z niepokalanowskiego klasztoru - miejsca, w którym modlił się św. Maksymilian, będzie transmitowana codzienna Eucharystia.

Św. Maksymilian patronuje temu medialnemu przedsięwzięciu. Stąd dniu odpustu św. Maksymiliana i w wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP, 14 sierpnia, grupa EWTN Polska pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego rozpoczęła Dzień Skupienia i Modlitwy w Niepokalanowie.

"Klasztor Ojców Franciszkanów Konwentualnych jest dla nas najlepszym miejscem na dobry początek wspólnej pracy ad maiorem Dei gloriam" - powiedział ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor polskiego oddziału EWTN. "Św. Maksymilian Kolbe niesie ze sobą niesamowity przekaz, który zamyka w całym swoim życiu - zaznaczył ks. Piotr. - To nie tylko święty, który oddał za bliźniego to, co miał najcenniejsze. To był człowiek mediów i wizjoner, który przed wojną stworzył niesamowitą machinę ewangelizacyjną. Gdyby nie wojna, to na pewno na początku lat 40. w Niepokalanowie powstałoby jedno z pierwszych w Europie profesjonalnych studiów telewizyjnych".

Na zakończenie dnia skupienia w bazylice niepokalanowskiej tworząca się polska edycja telewizji Matki Angeliki została oddana Maryi Niepokalanej na wyłączną służbę ewangelizacji.

W obecnej chwili EWTN jako Global Catholic Network nadaje do ponad 150 państw na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych EWTN z Irondale w Alabamie. W Los Angeles działa EWTN Español, a w Waszyngtonie EWTN Nightly News. W Europie funkcjonują: EWTN Ireland, EWTN Great Britain; EWTN Nordic w Sztokholmie, EWTN Ukraina w Kijowie, EWTN Deutschland. Jest też oddział EWTN Vaticano, skąd telewizja informuje o najważniejszych sprawach Kościoła. EWTN dociera obecnie do ponad 220 mln domów na świecie.

Telewizję zapoczątkowała klaryska marka Angelica Rizzo. Jako mniszka klauzurowa musiała uzyskać zgodę przełożonych na apostolstwo przez media. Telewizja Wiekuistego Słowa (jak tłumaczy się skrót EWTN) oficjalnie powstała w Stanach Zjednoczonych w 1981 r. Na początku bardzo skromnie. Był to niewielki barak na ziemi kupionej przez siostry zakonne w Irondale, w stanie Alabama, gdzie zaledwie 4 proc. społeczeństwa to katolicy. Ziemię siostry nabyły za 13 tys. dolarów - z pieniędzy zgromadzonych ze sprzedaży przynęt dla wędkarzy, które same wyrabiały. Matka Angelica, która na początku ewangelizowała poprzez radio, szybko zrozumiała, że radio nie wystarczy. Tak oto obok radia powstała telewizja. Z czasem barak przerodził się w większą grupę budynków, które stały się studiem i stacją nadawczą.

Warto tu przytoczyć znamienną historię... Matka Angelica zamówiła w pewnym momencie antenę, która kosztowała wówczas 600 tys. dolarów. Zwątpiła jednak, czy uda się za nią zapłacić. Poszła do kaplicy i powiedziała Panu Jezusowi, że chyba się to nie powiedzie. Wychodząc otrzymała telefon z wysp Bahama. Jakiś potentat finansowy dzwonił do niej ze swojego jachtu. Powiedział, że jego syn przechodzi przez trudny okres dojrzewania; jednak dał mu książkę matki Angeliki z poradami duchowymi. Dzięki lekturze chłopak radykalnie się zmienił. Ten bogaty człowiek chciał podziękować jakąś skromną dotacją. Powiedział, że wpłacił na konto sióstr 600 tys. dolarów. W ten sposób antena znalazła się w Irondale. Takich przypadków było więcej.

TM/red.

PRZECZYTAJ TAKŻE

DZIAŁALNOŚĆ
WYDAWNICZA