MARYJA!

Gotowi na Słowo Boga
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Gotowi na Słowo Boga

Za nami 23. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, który odbył się w dniach 10-11 czerwca w Niepokalanowie.

W tym roku wspólnej Eucharystii dla organizatorów, katechetów i uczestników przewodniczył bp Marek Solarczyk. Odbyła się ona w Bazylice NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. - My musimy być tymi, którzy doprowadzą innych do Boga. To apel do nas wszystkich, z tego miejsca, z Niepokalanowa – powiedział bp Marek Solarczyk.

W homilii bp Solarczyk zaznaczył, iż wszystko, co skupiamy wobec Słowa Bożego, to bogactwo. Zadał pytanie do wszystkich zebranych: "Czy jesteśmy gotowi, aby jedynym bogactwem w naszym życiu był Bóg?" Hierarcha wskazał, że na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie. Tak samo jak ukazuje postawa św. Maksymiliana Kolbego, człowiek musi być zawsze gotowy na Słowo Boga.

W tym roku zakres wiedzy biblijnej obejmował: Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. Do końcowych eliminacji przystąpiło 123 finalistów, spośród których wyłoniono 7 laureatów. Rozpoczną oni studia w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia.

Po ogłoszeniu wyników części pisemnej, uczestnicy konkursu wzięli udział w etapie ustnym.

Uroczystą galę poprowadzili: przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" we Wrocławiu, Estera Ryczek, oraz koordynator diecezji koszalińsko-kołobrzeska, Mateusz Gawroński.

Do uczestników, organizatorów i katechetów słowo skierował Prezes Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Tomasz Nakielski: "Życzę Państwu, uczestnikom i naszym gościom, katechetom i kapłanom, opiekunom, aby ten dar spotkania tutaj w Niepokalanowie był Wieczernikiem, gdzie będziemy prosić o dary, o te wielkie wspaniałe dary Pocieszyciela" - dodał.

Pierwsze trzy zwycięskie miejsca zajęły kolejno: Anita Łebedowska, Kamila Paluch i Rafał Paluchowski. Te osoby już wkrótce wybiorą się na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Zdobywczyni podium, Anita Łebedowska, mówi: "Czuję się doceniona, czuję, że ta praca nie poszła na marne. Czuję szczęście i przede wszystkim obecność Boga. To jest chyba dla mnie najważniejsze, czuć Jego wsparcie od początku, od momentu, gdy zaczęłam się przygotowywać, do momentu, kiedy stanęłam na tej scenie".

Jedna z koordynatorek krajowych, Agnieszka Zalewska podsumowała XXIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej: "Największą wartością tego spotkania jest to, że nie jest najważniejsza rywalizacja o to miejsce o podium, o nagrody rzeczowe, ale to, żeby być tu razem, budować wspólnotę i poznawać to Słowo Boże. Myślę, że to pozostaje na długo w uczestnikach i organizatorach. To pokazuje nam sens tego co robimy".

M.Dziemińska / red.

PRZECZYTAJ TAKŻE

DZIAŁALNOŚĆ
WYDAWNICZA