MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: ms AN. Jedna karta jednostr. zapis.

Niepokalanów, ok. 20 VI 1939 1


O. Hieronim Biasi jako kleryk w Kolegium Międzynarodowym Braci Mniejszych Konwentualnych zwrócił moją a szczególniejszą uwagę tym, że nie odróżniał się od innych, ze wszystkimi odbywał akty wspólne; wesoły był na rekreacji i wzorowo wszystko czynił; "wszystko dobrze uczynił" por. Mt 7,31 można było i o nim powiedzieć. I dlatego starałem się do niego zbliżyć. Z tego też powodu i w Lateranum otrzymał medal złoty, mimo że w przeciwieństwie do innych alumnów Lateranum musiał znaleźć czas i na odmówienie b brewiarza i na odbycie c codziennie drogi do Lateranum z kolegium i z powrotem. Jak odbywał drogę do szkoły i z powrotem, o czym wtedy lubił rozmawiać i jak się zachowywał w Lateranum, o tym szczegółowo może powiedzieć o. Angelo Biasi, który był jego d stałym towarzyszem.

Gdy pochorował się, chętnie go odwiedzałem, bo był dużym zbudowaniem w chorobie.

Gdy zaś potem po rozpoczęciu wakacji i ja się położyłem, nie omieszkał mnie odwiedzać i przyznać muszę, że wyczekiwałem jego przyjścia z utęsknieniem. Przejął się widać żywotem bł. 3 Gemmy Galgani, bo lubił za Jej przykładem powtarzać: "povero fra Girolamo" 4.

Choć nie był zbyt silnego zdrowia, to jednak nie poddawał się chorobie i nieraz mówił: "noi trentini siamo di ferro" 5.

Gdy po dwóch tygodniach leżenia w łóżku e po raz pierwszy zaszedłem z trudem do Winnicy 6, tam on i o. Pal, z prowincji rumuńskiej, pierwsi przystali do MI i tak powstał zaczątek stowarzyszenia MI pośród pierwszych trzech członków.

Wyjeżdżając z kolegium nie widziałem innego, któremu mógłbym spokojnie pozostawić sprawę MI w kolegium, jak br. Hieronimowi Biasi.

Nie zobaczyliśmy się już więcej na tej ziemi i tylko w r. 1930 odwiedziłem go już na cmentarzu i słyszałem dużo o jego cnotliwym, apostolskim życiu i świętej śmierci w Camposampiero, co znowu dokładniej mogą opisać ci, co na to wszystko z bliska patrzyli.

O. Maksymilian M-a Kolbe


"1" Artykuł napisany na pewno po powrocie z Japonii w 1936 r., być może w związku z 10. rocznicą śmierci o. Girolamo Biasi, która to rocznica przypadała 20 VI 1939. Tekst dyktowany br. Arnoldowi Wędrowskiemu.

"2" O. o. Girolamo Biasi.

"3" Kanonizowana w 1940 r.

"4" Biedny br. Girolamo.

"5" My Trydentczycy jesteśmy z żelaza.

"6" Zob. Pisma V, 869, I, notatka z 31 I 1937.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA