MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: brak. - Druk.: RN 13 (1934) 101.

Mugenzai no Sono, przed kwietniem 1934 1


Nie w Japonii to było.

W wagonie kolejowym spotkałem się z jakimś panem, który ogromnie sławił wiedzę i zdawałoby się, że o wszystkim gotów był decydować. Spytałem go, która to wiedza tak pewna już siebie? Podał medycynę. Musiałem mu przedstawić, że jeśli która, to właśnie medycyna jeszcze w dużej części po omacku chodzi.

* * *

Lecz i więcej można znaleźć ludzi, którzy prawie ubóstwiają wiedzę dzisiejszą, jak niegdyś w starożytności w różnych krajach ubóstwiano słońce, kamienie, drzewa, zwierzęta itp.

Prawdą jest, że dzisiejsza wiedza znalazła odpowiedź na szereg zagadnień, ale też nie możemy się łudzić, że za lat 100, a może i 50, pokolenie ówczesne spoglądać będzie z pewnym politowaniem na wyniki dzisiejsze, tak jak my spoglądamy na zdobycze wiedzy przed dziesiątkami lat. A może zarzucą nam jeszcze, że niedostatecznie wykorzystaliśmy warunki i nie zdobyliśmy wszystkiego, cośmy zdobyć mogli, a może i powinni?

W każdym razie zawsze porównując ilość rozwiązanych zagadnień z tymi, na które niejasne tylko mamy odpowiedzi albo w ogóle nie możemy jeszcze ich znaleźć, przyznać musimy, że cała ta tak głośno sławiona dzisiejsza wiedza, to dopiero małe dziecię w kolebce. Słusznie wyraził się profesor uniwersytetu w Rzymie Goretti, jezuita, że badając zjawiska przyrodnicze, dochodzimy najwyżej do czwartego lub piątego "dlaczego", a potem nie potrafimy znaleźć już odpowiedzi. Na przykład: spadnie mi pióro. Dlaczego spadło? Bo ziemia przyciągnęła. A dlaczego ziemia przyciągnęła?... dlaczego ciała się przyciągają? I tu już nie potrafimy dać pewnej odpowiedzi. Mamy tylko różne przypuszczenia. Więc już na drugim "dlaczego" utykamy. Kiedyż zaś dobijemy do setnego, tysięcznego i tak dalej "dlaczego"? Doprawdy więc wiedza jest dopiero w powijakach.

* * *

Nie chciałbym nikogo zniechęcać do wiedzy, owszem, kto ma ku temu sposobność, niech studiuje i bada jak najwięcej, ale chciałbym zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

Pierwsze, byśmy nie przeceniali wiedzy i potrafili zdobyć się na pokorne wyznanie, że wiele, bardzo wiele tajemnic jest i będzie dla nas zakrytych. Gdy zaś chodzi o tajemnice, zawierające w sobie pojęcia nieskończoności, jak Bóg, Boże życie itp., nigdy nie potrafimy skończonym rozumem ich zgłębić.

Po drugie: że nierozumny byłby ten, kto by, utonąwszy w badaniu atomu czy innego szczegółu wiedzy, zapomniał o celu ostatecznym swego życia i środkach do niego wiodących i dopiero na łożu śmierci zastanawiał się, czy jest jakie życie po śmierci lub nie.

Maksymilian Kolbe


Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA