MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: brak. - Druk.: RN 4 (1925) 148-149.

Grodno, przed czerwcem 1925 1

Pan de Monzie, mason, obecnie minister w gabinecie Painlev‚go we Francji, na zebraniu Wielkiej Loży masońskiej w Paryżu tak wytykał swoim "współbraciom" ich krótkowzroczność w zerwaniu stosunków Francji z Watykanem:

"Zerwanie z Watykanem usiłuje się usprawiedliwić powszechnym prądem antyklerykalizmu. Nie jest to prawdą! Każdy rząd angielski, z jakiejkolwiek pochodził partii, wytrwale zwalczał tendencję do zerwania stosunków z Watykanem.

Stolica Apostolska, nie tylko że nic nie utraciła na powadze, ale owszem stale zyskuje. Następca tronu japońskiego 2, którego przecież z Watykanem nie łączy żaden związek wyznaniowy, przybywa do Rzymu, składa hołd papieżowi! To samo robi sir Herbert Samuel, "król żydowski", jak go antysemici nazywają!

A jaki powód zerwania?

Dyplomatyczny? - Ależ nie można odmawiać znaczenia takiej potędze międzynarodowej, jaką jest Watykan, gdy się równocześnie szacunkiem otacza Ligę Narodów! Nie kto inny, tylko przywódca socjalistów, Blum, wskazując na pismo papieża z 25 czerwca do Poincar‚go, zawołał: Nadszedł czas, by zwracać uwagę na głosy międzynarodowe!

Antyklerykalizm? - Ależ ten ma rację bytu tylko wtedy, gdy się zwraca przeciw przesądom i faktycznym niebezpieczeństwom!

Aby papieżowi pięść zaciśniętą z daleka pokazać? - Nie jestem za teatralnymi gestami w polityce! Antyklerykalizm traci wszelką wartość, gdy się go za tani pieniądz wymienia na targu!"

Tak więc chociaż antyklerykał i autentyczny mason, musiał on jednak przyznać, że skała Piotrowa nic nie utraciła, ale jeszcze zyskuje.

O. Maksymilian M-a Kolbe


"1" Zamieszczone w numerze czerwcowym z 1925 r.

"2" Hirohito (1901-1989), cesarz japoński od 1926 r.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA