MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: ms Archiwum Prowincji OO. Franciszkanów (OFMConv) w Tokio. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Klasztor / OO. Franciszkanów / Niepokalanów / poczta Teresin koło Sochaczewa, stacja kolejowa Szymanów. / Telefony: Teresin koło Sochaczewa nr 13 / Błonie nr 88. - Fotokop.: AN.

Niepokalanów, 19 VIII 1939

Maryja!

Kochany i Drogi Ojcze,

Jeszcze dnia 3 czerwca zabrałem się do odpisywania na listy z Japonii i dopiero obecnie znajduję znowu chwilę odpowiedniego czasu.

Co do wojny - u nas nerwy spokojne, chociaż pogotowie coraz to większe. Nie jest wykluczone, że gdy ten list dojdzie coś może się już zdarzyć, ale wszystko w ręku Bożej Opatrzności, w ręku Niepokalanej 1.

Za kleryków amerykańskich nadal macie tam otrzymywać 2.

W związku z niepewną sytuacją i silną potrzebą dozbrojenia nie ma nadziei, byśmy w najbliższym czasie mogli coś więcej przesłać. Zresztą czyż Niepokalana o tym nie wie, a jak Ona wie, to już i kłopotu nie ma.

Co do kwestowania, to prawo nie wymaga dla nas pozwolenia miejscowego biskupa, chyba żeby się kwestowało w obcej diecezji.

Bardzo się cieszę, że nowi misjonarze 3 tak gorliwie pracują. Niech im Niepokalana błogosławi.

Co do Ernakulam, to w tej chwili jeszcze wciąż brakuje ojców do wysłania, ale po kapitule może uda się coś więcej zrobić 4.

Pięknie to u Bernardynów, że każda prowincja na misje łoży, może i u nas z czasem podobny przepis powstanie 5.

Pojutrze rozpoczyna się już kapituła, podział prowincji, wybory, narady, a może i zastanowienie się nad sprawą Niepokalanowa indyjskiego i łotewskiego 6. Gdy ten list przybędzie, już te wszystkie rzeczy będą zapewne ukończone. Modlimy się tu w intencji kapituły, zapewne i Wy się modlicie, bo w tym roku ważniejsza to rzecz niż w latach ubiegłych.

Dochodzą mnie wieści, że Ojciec ma tam i kłopotów sporo, ale trudno, nigdzie na tym świecie zmartwień nie brakuje i jeżeli to naprawdę sprawa Boża, to nie może być inaczej. Niepokalana dopuszcza szatanowi czyhać na piętę Jej, by w końcu zwycięsko zetrzeć jego głowę por. Rdz 3,15. Proszę się więc nie martwić, ale wszystkie zgryzoty Niepokalanej pozostawić, a Ona je wszystkie na dobro i to na większe jeszcze dobro swej sprawy przemieni. Czyż dzieje nie opowiadają nam o trudnościach różnych przełożonych, nawet w zakonach bardzo gorliwych. Czyż św. O. Franciszek nie miał kłopotu ze swoimi braćmi, mimo że to były najżarliwsze początki? A św. Benedykt, a św. Alfons Liguori i tylu innych!

Kiedyż zdobędziemy cały świat dla Niepokalanej? Serdecznie pozdrawiam i modlitwom się polecam. Sursum corda!

br. Maksymilian M-a Kolbe


"1" Mowa o II wojnie światowej, która zbliżała się szybkimi krokami.

"2" Zob. Pisma OMK IV, 657.

"3" o. Donat Gościński, o. Janusz Koza, br. Wiktor Pawłowski.

"4" OMK nie rozstawał się z myślą realizacji indyjskiego Niepokalanowa - Amalam.

"5" Uwzględniają to nowe Konstytucje OO. Franciszkanów (OFMConv) z roku 1969 w numerze 531.

"6" Niepokalanów łotewski - zob. Pisma OMK II, 333 i IV, 622 przyp. 8.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA