MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Klasztor / OO. Franciszkanów / Niepokalanów / poczta Teresin koło Sochaczewa, stacja kolejowa Szymanów / Telefony: Teresin koło Sochaczewa nr 13 / Błonie nr 88.

Niepokalanów, 17 III 1938

Najprzewielebniejszy Ojcze Prowincjale!

Z opóźnieniem odpisuję na list z 11 III, bo niedawno powróciwszy z Niemiec 1 miałem kupkę zaległości i spodziewałem się sprawę zwłaszcza z br. Walentym załatwić. Ale widzę, że na próżno. Podobno jeszcze przed wyjazdem do Gdyni były jakieś kłopoty - o których ja nie wiedziałem - na tle zdrowia. O rękojmię trudno, bo każdy ma wolną wolę, ale występków jakichś ani u jednego, ani u drugiego nie zauważyłem. Brat Ireneusz dość spokojny, a br. Walenty ma już charakter bardziej porywczy, ale nie mam żadnych dowodów o czymś zdrożnym. Załączam dziś wręczony mi list do O. Prowincjała. Dał mi go otwarty z dopiskiem, bym przeczytał. - Dziś w jego nieobecności znalazłem w celi liścik, który też załączam. Ale zapewne miał on być zamiast tego co przesłał, lecz zastanowiwszy się złagodził jego ton i napisał drugi.

Z jednej strony dobrze jest dla Niepokalanowa, jeżeli niechętni odchodzą, ale niedobrze znów jeżeli by ktoś licząc na to, że po ślubach dostanie się na Prowincję - gdzie wyobraża sobie może życie swobodniejsze - udawał zadowolonego do ślubów. W każdym razie niech Niepokalana wszystkim kieruje.

Z prośbą o serafickie błogosławieństwo

br. Maksymilian Kolbe


"1" OMK wyjechał do Niemiec 5 III 1938, a powrócił 12 III 1938. W tym czasie brał udział w Kongresie Polaków w Niemczech i zwiedził Targi Lipskie pod kątem użyteczności dla Niepokalanowa - zob. EN 12 III 1938 i 19 III 1938.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA