MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: ms Archiwum Komisariatu OO. Franciszkanów (OFMConv) w Tokio. Jedna karta jednostr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Klasztor / OO. Franciszkanów / Niepokalanów, poczta Teresin koło Sochaczewa, stacja kolejowa Szymanów. - Fotokop. AN.

Niepokalanów, 16 IX 1937

Maryja!

Dzięki Niepokalanej, że misja w Ameryce 1 idzie i ofiary na Japonię wpływają.

Co do "Milicji Niepokalanej" na terenie amerykańskim to zdaje mi się, że nakaz z góry nie tyle zrobi, ile gorliwość z dołu. Zdaję sobie też sprawę, że tam, gdzie już są nasi, założenie centrali MI, tj. Niepokalanowa, nie może się z tym faktem nie liczyć i ustosunkowanie się miejscowej prowincji poważnie wpływa na powstanie takiej placówki, ale Niepokalana o tym też wie. Ważne by było zapoczątkowanie w Ameryce "Rycerza" a w języku angielskim i kto wie, czy do tego nie przyłoży ręki prowincja niemiecka 2.

Wyjeżdżający do Japonii bracia 3 napotykają na trudności, bo i bolszewicy odmówili przejazdu, i wojna przecina linię komunikacyjną. Staramy się jednak jeszcze jakiś sposób wynaleźć.

Co do powiększenia internatu, ja nic nie mam przeciwko temu, ale O. Prowincjał 4 obawia się zbytnich kosztów i na ten temat ze swoimi doradcami konferował. Jaka będzie ostateczna decyzja, nie wiem. Módlmy się, by po myśli Niepokalanej było.

U nas wśród ojców powołań na misje nie widać. Oczekujemy więc święcenia byłych internistów. A przykro, że tak jałowo. Gdyby ojców było wiecej, można by niejeden Niepokalanów założyć i niejeden okręg zająć, bo braci chętnych - chociaż i tu bardzo pożytecznych - nie brakuje.

Zresztą Niepokalana o wszystkim wie i wszystkim jak najlepiej pokieruje.

Z prośbą o memento

br. Maksymilian M-a Kolbe


"1" Zob. Pisma OMK IV, 629 przyp. 2.

"2" W 1937 były w USA następujące prowincje franciszkańskie: niemiecka p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP od 1872, niemiecka p.w. NMP Pocieszycielki Strapionych od 1926, i polska p.w. św. Antoniego Pad. od 1905.

"3" Zob. Pisma OMK IV, 629 przyp. 4.

"4" o. Anzelm Kubit

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA