MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Klasztor / OO. Franciszkanów / Niepokalanów / poczta Teresin koło Sochaczewa / stacja kolejowa Szymanów.

Niepokalanów, 13 XII 1936

Jezus Maryja Józef Franciszek

Najprzewielebniejszy Ojcze Prowincjale!

Na razie pokrótce odpisuję; potem napiszę więcej. Co do br. Marcjana, który na pewno już jest w Krakowie, nie widzę powodu powstrzymania go od ślubów. Podobnież i o. Florian i o. Pius, pod którego ręką pracował, uważają go za zasługującego na śluby 1.

Wreszcie wczoraj otrzymaliśmy w Ministerstwie obietnice pozwolenia na wysłanie do Japonii, ale 1000 jenów miesięcznie tylko i znowu na 6 miesięcy 2.

Załączam wykazy prokuratorii 3.

Ks. kardynał Hlond przestrzegał przed ks. N.N. i w tym celu chciał się ze mną widzieć. Niebezpieczeństwo jest poważne, choć bardzo poufna sprawa 4.

Obliczenia co do naszych kosztów przy "Małym Dzienniku" dziś będą ukończone. Potem wyniki poślę. Ze względu na ogłoszenia i obliczenia poprzednie, które wskazywały opłacalność, na razie zmiany się nie zrobiło.

Z prośbą o serafickie błogosławieństwo

br. Maksymilian M-a Kolbe

PS - "Wiadomości z Prowincji" w dwóch listach nadeszły. Postaramy się na czas wykonać 5.

U nas - dzięki Niepokalanej - wszystko dobrze, mimo ujadania i gróźb ze strony socjalistów i komunistów 6.


"1" Br. Marcjan Śliwka złożył śluby wieczyste po 15 XII 1936, a 11 II 1937 otrzymał świecenia kapłańskie.

"2" Niepokalanów polski finansował Mugenzai no Sono w Japonii. Zob. też Pisma OMK IV, 605.

"3" Prokuratoria Niepokalanowa prowadziła księgowość i zakupy.

"4" "30 listopada O. Gwardian został wezwany telefonicznie do Poznania do J. Em. Ks. Prymasa. J. Em. Ks. Prymas przyjął O. Gwardiana bardzo serdecznie, dając pewne praktyczne wskazówki, co do wydawania MD" - podają Wiad. z Prow. 6(1936)94. Zob. też list nr 609. - Nazwisko księdza opuszczono ze względu na dyskrecję.

"5" "Wiadomości z Prowincji", organ urzędowy prowincji franciszkańskiej w Polsce, drukowano w Niepokalanowie od r. 1932.

"6" Mniej więcej od połowy listopada 1936 pisma lewicowe rozpoczęły atak na Niepokalanów.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA