MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps Archiwum Prowincji OO. Franciszkanów (OFMConv) w Tokio. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Wydawnictwa "Milicji Niepokalanej" / "Rycerz Niepokalanej", "Rycerzyk Niepokalanej", "Mały Dziennik" / Administracja: OO. Franciszkanie, Niepokalanów, poczta Teresin koło Sochaczewa (Warszawskie) Telegramy: Rycerz Teresin Sochaczewski, Dziennik Teresin Sochaczewski. Telefony: ogólny Teresin Sochaczewski nr 10, redakcyjny Teresin Sochaczewski 13. - Fotokop.: AN.

Niepokalanów, 11 XI 1936

Maryja!

Drogi Ojcze Gwardianie!

Przepraszam, że tak opóźniam się z odpisywaniem. Dzięki Niepokalanej, żeście tak szczęśliwie dojechali 1. Miło wspominam sobie pracę na terenie misyjnym i pragnąłem tam złożyć kości jako fundament pod trwałość placówki, ale Wola Niepokalanej ponad wszystko, nawet ponad pracę misyjna.

Cieszymy się wszyscy z rozmowy z Lo-Pa-Hongiem w Szanghaju. Kogo by tam posłać z młodych ojców? Jak Ojciec uważa? Czy o. Pacyfik się nadaje? Na razie mało jeszcze znam ojców, co by byli gotowi na wszystko dla Niepokalanej.

Na epilepsję nie mają jeszcze lekarze lekarstwa, ale podobno przytycie a pomaga nieco. - Warto by pomówić z lekarzem Fukahorim, bo to już po br. Celestynie i Romualdzie trzeci wypadek. Co na to wpływa? Czy to się udziela? Był u nas pewien czas chłopiec Tajiri, o którym potem słyszałem, że miewał napady epilepsji. Czyby i jego odwiedziny miały też jakiś wpływ?

Co do przysłania kucharza, krawca i stolarza z fachem i "głową" zrobię, co będę mógł, chociaż na razie za mało zwracano tu uwagę na kształcenie fachowe, a raczej nawał pracy i brak rąk powodowały ciągłe przerzucanie sił. Teraz przyjmuje się dużo (do 100 aspirantów) i ufam, że Niepokalana pozwoli dojść do równowagi.

Br. Ludwik ma podobno nawet braki w wykształceniu, bo mu ciężko szło, więc nie zawadziłoby dokształcenie 2.

Staramy się już o pozwolenie wywozu do 2.000, a także o pozwolenie posłania groszy na powrót o. Aleksego przez Syberię (wedle listu N. O. Prowincjała, który dziś dostałem).

Niepokalana prowadzi swoje dzieło silną a miłosną ręką coraz dalej, byśmy tylko dali się Jej prowadzić.

Z prośbą o modlitwę, bym nie dał rady Niepokalanej przeszkadzać

br. Maksymilian M-a

Dopisek Przy sposobności biskupowi 3 moje uszanowanie "Yoroshiku".


"1" O. Samuel Rosenbaiger, nowy przełożony klasztoru Mugenzai no Sono, przybył do Japonii 11 X 1936; z nim br. Alfons Stępniewski.

"2" Plany wobec br. kleryka Ludwika Kima na wypadek jego powrotu do Japonii. Br. Kim pozostał jednak w Polsce.

"3" biskup Hayasaka

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA