MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg. brak
Odp.: ms AN. Zob.: W krainę myśli 1952, 596-597.

Nagasaki, 28 II 1933 a

Maryja!

Najprzewielebniejszy Ojcze Socjuszu Generalny!

Jeszcze luty 75. rocznicy objawienia Niepokalanej w Lourdes, chociaż już dzień ostatni i pod wieczór - trzeba więc list posłać.

Kiedyś opowiadał mi mój poczciwy o. Konstanty, jako nie on sam, ale i inni w prowincji myślą o zmianach w Niepokalanowie. Zaniepokojony napisałem do O. Prowincjała, ale odpowiedź, że nic sprawie Niepokalanej nie grozi, uspokoiła mnie zupełnie.

Teraz jednak z innych stron głośno już słychać, że "bardzo doniosłe sprawy Niepokalanowa rozstrzygają się teraz", że (pisze inny) "bardzo wielu pyta się, po co i na co to wszystko" 1, a ze samego Niepokalanowa piszą: "W Prowincji ogół ojców nie może się przekonać, że tutejsze życie to naprawdę franciszkańskie i ma wielką przyszłość przed, sobą..." "Zanosi się na wielką burzę pod adresem Niepokalanowa na kapitule prowincjalnej" b.

Trudno mi teraz nie uwierzyć w te głosy, zwłaszcza gdy sobie przypomnę postawę ostatniej kapituły w sprawie Mugenzai no Sono japońskiego i postu na cześć Matki Bożej w sobotę.

Nie obawiam się tego, co uczynią inni, ale boję się, bym przez lenistwo lub kwietyzm egoistyczny nie opuścił czego, co bym mógł w takich okolicznościach, uczynić i czego sobie Niepokalana ode mnie życzy, inni bowiem nie uczynią nic, czego Ona sama nie dopuści.

Gdy chodzi o Jej sprawę, pragnę przy pomocy Niepokalanej na każdą trudność odpowiedzieć intensywniejszą i miłośniejszą ofensywą. Tutaj potęgujemy akcję zdobywania dla Niej dusz; na zewnątrz zaś zaczynam obficiej informować przełożonych i innych, głosić, co Ona czyni.

Co by jeszcze?

N. O. Socjusz, jako należący do M.I. 2, kocha też Niepokalaną w szczególniejszy sposób i pragnie Jej jak najwięcej przyjemności sprawić. A jako członek Kurii Generalnej może znać sposoby, o których ja mogę nie wiedzieć, by nie tylko przeszkodzić stłumieniu M.I., ale jeszcze jak najbardziej akcję sprawy Niepokalanej rozwinąć.

Bardzo bym prosił o łaskawe poinformowanie, a przy pomocy Niepokalanej postaram się to wykonać, bez względu na upokorzenia i cierpienia, jakie stąd wypłynąć by mogły.

Niepokalana rozwija swój japoński Niepokalanów silną ręką. Nieraz zdarzają się poganie, którzy piszą, że po raz pierwszy dowiedzieli się o katolicyzmie z "Rycerza" japońskiego.

Cześć za wszystko Niepokalanej.

W świętym Ojcu Franciszku niegodny

br. Maksymilian M-a Kolbe


"1" Zob. art. OMK pod tym tytułem, Pisma OMK VII, 1078

"2" Nie znamy daty zapisania się o. P. Haczeli do MI.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA