MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.; Administration / "Mugenzai no Seibo no Kishi" / Mugenzai no Sono / Hongochi, Nagasaki / Japan / Asia.

Mugenzai no Sono, 27 X 1932

Maryja!

Najdroższa Mamo!

Jeszcze pokrótce piszę, bo inaczej musiałbym znowu odwlec. Przy sposobności opowiem szczegółowiej o całej wyprawie do Indii. Teraz tylko zaznaczę, że Niepokalana tak czule opiekowała się mną w podróży, że nigdy może z jednej strony nie było obaw, a z drugiej tyle objawów szczególnej pomocy Niepokalanej 1. - Gdym dojechał do wyspy Cejlonu okrętem po 18 dniach podróży, jeszcze jechałem koleją półtora dnia poprzez wyspę i w głąb lądu do miasta Ernakulam, gdzie przebyłem przez 5 dni. Z początku trudności piętrzyły się nie do przezwyciężenia. Dużom wtedy odmówił różańców. Gdy jednak nadeszła chwila wyznaczona przez Niepokalaną, podczas gdy już trochę jakby z wymówką zwróciłem się do statuy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, spadła jedna z róż wieńczących jej stopy. Zrobiło to na mnie wrażenie, ale pomyślałem: zobaczymy, czy to co znaczy; od tej chwili wszystkie trudności nadspodziewanie poznikały. Cześć Niepokalanej przez św. Tereskę.

Dostajemy tam do użytku bezpłatnie i teren, i budynek, i kapliczkę, byle rozpocząć "Rycerza". W tamtejszym języku "Niepokalanów" nazywać się będzie "Amalam". Hindusi przyjęli mnie bardzo gościnnie i przywiozłem stamtąd dużo fotografii, które po użyciu tutaj poślę do Niepokalanowa polskiego. Wtedy coś z nich wydrukują.

Klimat tam gorący. Ryż rodzi się w niektórych miejscach trzy razy do roku, a palmy, których pełno, dają swój owoc coś co miesiąc. Najrozmaitsze też są tam owoce, o których u nas nikt nigdy nie słyszał. W górach dzikie słonie, tygrysy i najjadowitszy duży wąż "kobra". W całych Indiach co dzień stu ludzi umiera od ukąszenie tego węża. Wciska się on do mieszkań i szuka ciepła pod kołdrą. Roślinność też i zwierzęta inne. Ludzie ciemni, ale bardzo poczciwi. Malują na sobie różne znaki i noszą ozdoby, nawet widziałem ozdoby w nosie i pierścienie na palcach u nóg.

Przejeżdżałem też przez kraj, w którym panują zaraźliwe choroby, ale - dzięki Niepokalanej - szczęśliwie.

Z prośbą o modlitwę - zawsze wdzięczny syn

O. Maksymilian M-a Kolbe

Dopisek Być może, że kiedyś jeszcze się zobaczymy.


"1" Zob. Pisma OMK II, 394.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA