MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps. AN Jedna karta dwustr. zapis. List na papierze ze stemplem znakami japońskimi Nagasaki-shi Hongochi machi / Mugenzai no Sono.

Nagasaki, 4 IV 1 1932

Najprzewielebniejszy Ojcze Prowincjale!

Pokrótce piszę, by dziś w dzień Mamusi posłać.

Br. Ludwik zapewnia, że absolutnie do Polski nie powróci, że pisał do N. O. Prowincjała kilka listów z prośbą o zwolnienie i wyjazd do Argentyny. Lecz dotąd żadnej nie miał w tej sprawie odpowiedzi. Wymaga, żebym mu zapłacił drogę do Argentyny, grożąc że jeżeli w przeciągu tygodnia nie będzie decyzji w tej sprawie, sam uda się do biskupa, delegata apostolskiego 2 po dyspensę i pieniądze, by delegat apostolski potem ściągnął z Prowincjałatu. Twierdził, że ma rodziców w Argentynie, ale gdym dziś mu powiedział, że w to nie wierzę, zaraz powiedział, że ich tam nie ma, ale pojadą; więc i tu skłamał. - Nie badam sprawy z Tokio, tylko przesyłam całą sprawę N. O. Prowincjałowi.

Co począć?...

Z jego mowy widzę, że korespondował z o. Metodym też.

Czasem mi się zdaje, że bez względu na konsekwencje lepiej by było nie dawać z pieniędzy ofiarowanych dla Niepokalanej na podróż podobną; po prostu Argentyna na drugiej półkuli od Japonii. Przez Warszawę ta sama prawie droga. Ale też aż strach przed tutejszymi konsekwencjami i zarazą wpośród Japończyków braci. - I skandal.

Z prośbą o serafickie błogosławieństwo

br. Maksymilian M-a Kolbe

PS Ale Niepokalana wszystko na większe dobro obróci.


"1" W oryg. pomyłkowo III (marzec). Wiadomość o wydaleniu br. kleryka Ludwika Kuszla z Seminarium Międzydiecezjalnego w Tokio przyszła do Mungenzai no Sono 28 III 1932.

"2" kard. Edward Mooney

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA