MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: brak
Druk.: Miesięcznik Pasterski Płocki 27(1932) 116-117.

Nagasaki, Mugenzai no Sono, 5 II 1932

Ośmielam się po raz pierwszy odezwać do P. T. "Związku" z daleka, bo aż z Japonii, ale po polsku, bo "Mugenzai no Sono" czyli Niepokalanów japoński to placówka polska.

Co mnie do tego pobudziło? Wstydziłbym się przyznać, gdyby chodziło o własną, prywatną sprawę, ale myśląc o 60.000.000 ludności w Japonii 1, których duszy nie obmyła jeszcze zbawcza woda Chrztu św., śmiało, a nawet z pewnym natręctwem powiem wyraźnie, iż w "Misjach Katolickich" (r. 1931 listopad) na str. 517 wyczytałem listę placówek misyjnych, którym Szanowny "Związek" przyszedł z pomocą; pragnąłbym więc i naszą placówkę polecić Szanownemu "Związkowi".

Celem naszej placówki to praca na wzór polskiego Niepokalanowa. Mamy więc i tu maszynę drukarską, i maszynkę do szycia drutem, i do obcinania i, doprawdy nieraz od ust sobie odejmując, kupujemy papier, opłacany pocztę i pokrywamy różne wydatki niezbędne z wydawaniem pisma, i wydajemy co miesiąc "Rycerza Niepokalanej" po japońsku, tj.: "Mugenzai no Seibo no Kishi" a. Nakład jego doszedł do 25.000 a nawet i 30.000, ale nie możemy bardziej rozwijać działalności z braku funduszów. Cóż to jednak jest 30.000 egzemplarzy na 60.000.000 pogan?... Gdy "Rycerz" japoński zaczął wychodzić, ruszyły w Nagasaki b i nawrócenia, podczas kiedy przedtem na dłuższy okres czasu zaledwie jeden się ochrzcił. Widać, że Niepokalana i Japończyków umie silnie pociągać. I tak np. dopiero co dziś przed południem kilka godzin poświęciłem inteligentnemu ojca rodziny, którego skłonił do zapoznania się z religią kilkunastoletni syn. Przed rokiem przychodził do nas i już miał się zacząć uczyć katechizmu, ale ojciec mu zabronił. Nie pokazywał się więc u nas. Ale tak wytrwale mówił o religii, że ojciec wreszcie po roku zdziwiony, dlaczego się synowi religia katolicka tak podoba, sam zaczął, się z nią zapoznawać i twierdzi już, że syn ma rację 2. Otrzymał już figurkę Niepokalanej i modli się do Matki Bożej. Wkrótce zapewne będzie Chrzest. Prócz niego jeszcze dwóch przychodzi na naukę katechizmu. W Boże Narodzenie zaś mieliśmy - cześć Niepokalanej - dwa Chrzty: jeden z nowo ochrzczonych wstąpił również do Zakonu 3. Podobnież i z dalszych okolic Japonii przychodzą pocieszające wieści. Ale to dopiero skromny zaczątek, chociaż "Rycerz" dociera już aż na odległy Sachalin, przenika do japońskich rodzin w Chinach, dostaje się na Formozę i Wyspy Filipiny, a nawet znajduje wychodźców japońskich w odległych krajach Ameryki.

Dość przejść po ulicy i rozejrzeć się po przechodniach pogańskich, by rozpalić się gorliwością do zbawienia tych biednych dusz, tak często szukających prawdy i idących na lep rozkrzyczanej propagandy protestanckiej.

O. Maksymilian Kolbe
przełożony Misji.

PS- Załączam fotografię z dnia święta Bożego Narodzenia z okazji Chrztu, dwóch naszych pogan. Na fotografii znajdują się: 1) nowo ochrzczony: Nishiya Paweł, 2) jego ojciec poganin, 3) nowo ochrzczony Yoshida Antoni, 4) jego krewny, poganin, 5) Ojciec chrzestny Antoniego Yoshida, nawrócony przed 25 laty, 6) dawniej bonza, a teraz gorliwy katolik, 7) i 8) brat i kolega neofity Nishiya c; w środku "jeńcy", dookoła "rycerze Niepokalanej".


"1" Zob. Pisma OMK II, 227 przyp. 2.

"2" Zob. Pisma OMK I, 343 przyp. 1.

"3" Paweł Nishiya - zob. Pisma OMK II, 339.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA