MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis.
Druk.: pierwsze postscriptum z drobnymi zmianami RN 11(1932) 150.

Mugenzai no Sono, 29 I 1932 1

PS 2 - Gdy przeglądam ten list, w sąsiednia pomieszczeniu siedzi pan Tanizaki i pisze adresy dla wysyłki "Rycerza". Przyszedł, by widać porozmawiać znowu o religii. Pytam czy jest pewny, że P. Bóg istnieje. Odpowiedział, że nie. Jeszcze o tym nie rozmawialiśmy głębiej. Gdyśmy o Pierwszej Przyczynie Wszechrzeczy i Ostatecznym Celu porozmawiali obszerniej rysuje mi on znak krzyża i pyta: "Jeżeli w domu nie ma takiego, to gdzie można się modlić". Odpowiedziałem, że gdziekolwiek. Ale dodałem: damy panu figurkę Niepokalanej, to będzie przed czym. Wymawiał się, jak mógł, bo delikatny nie chciałby brać nic, lecz zaraz znowu pyta: "Jeżeli się w sklepie kupi obraz, co trzeba jeszcze czynić, by można się przed nim modlić?" Odpowiadam, że należy dać go księdzu do poświęcenia w jakimkolwiek kościele i że można i do nas przynieść. Tak to Niepokalana oświeca i zapala wolę, iż z wątpliwości o istnieniu Boga przeskakuje aż do modlitwy przed krzyżem lub obrazem. - Cześć Jej za to. Powiada mi on, że ma jeszcze nieco pytań, które przygotuje na piśmie na raz drugi. Jest to bowiem człowiek należący do inteligencji, więc głębiej sprawy ujmuje. - Na wieki Niepokalanej cześć.

Już poszedł otrzymawszy i figurkę, i medaliki dla siebie i rodziny.

PS - Czemu ja taki ciekawy, ile dochodu i rozchodu w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym? Ile i jakich długów grubszych?

Może to w związku z nurtującą myślą o potrzebie przygotowania na kapitułę do potwierdzenia znowu jakiego Niepokalanowa? Na poprzedniej potwierdzono Niepokalanów polski, na ostatniej japoński, a na przyszłe?... Może??... Sam nie wiem.

O. Maksymilian M-a Kolbe

"1" Dane z listu br. Grzegorza Sirego z 29 I 1932.

"2" Dopisek do listu br. Grzegorza Sirego z 29 I 1932.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA