MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta jednostr. zapis.

Mugenzai no Sono, 1 21 IX 1931

Drogi Ojcze!

(PS) 2 Dopisuję tak:

1) Na fotografii poganin 3 po lewej stronie uczy się katechizmu. Zaczął od tego, że Pana Boga nie ma, bo Darwin itd. Ale teraz już wierzy, że Pan Jezus jest Bogiem i przebywa w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza; toteż dziś już się modlił przed Mim. Dziś przedstawił jako trudność, że przecież religia nie jest najważniejszą rzeczą, lecz jedzenie, bo bez niego nie można by żyć. Przedtem kiedyś pytał znowu, dlaczego Pan Jezus nie pozostał pod postacią ryżu (bo to w Japonii powszechny pokarm). Fotografię wykonał on sam naszym aparatem, pierwszy raz wziąwszy go do ręki. Dziś pytał, czy mógłby zostać zakonnikiem. Posiada on wykształcenie średnie. - Na prawo drugi też poganin, który przyszedł pomówić o religii. A w środku nad moją głową poczciwy "Yoshida", który już kończy katechizm, wzdycha za chrztem i marzy o habicie zakonnym 4. - I nowi bracia patrzą z fotografii.

2) Jak zmniejszyć dopływ ropy do motoru, to motor idzie, chociaż słabo, chociaż nie pociągnie już tylu maszyn, ale idzie; gdy mu dać ropy sporo to ciągnie tęgo. Ale gdy ropę zamknąć to... staje. - To samo dzieje się u nas, jak nie przyjdzie nic w czasie, gdy się spodziewamy "miesięcznego". I wtedy "komarimasu" a (kłopot). Temu obiecało się oddać do soboty, a tu nic. I zaufanie zaczyna kuleć. Może by tak zrobić: ustalić dnie wysyłki groszy, to tu ustalą się dnie odebrania. Jeżeli nie można na czas wysłać pełnej równej kwoty miesięcznej to choćby i mniej (albo i więcej) byleby punktualnie, bo zawsze lepszy rydz jak nic. - Wiem, że tam na drugiej niemal półkuli trudno zgadnąć jakie tu "komarimasy" b, dlategom te kilka słów skrybnął.

Niepokalana błogosławi. Przyszłość rozświeca się u nas coraz jaśniej. - Cześć Niepokalanej.

Pisząc po błogosławieństwo "jubileuszowe" dla "Rycerza" polskiego 5 nie zapominajcie wetknąć tam i japońskiego. Nam to pomoże w propagandzie.

Zapewne ze 2 słowniczki angielskie (małe) "Dux" już biegną do nas poprzez stepy syberyjskie.

Br. Zeno ma nadzieję, że wymodli zwolnienie od cła od maszyny 6, bo mu trzeba groszy na "zannoku", drzewo budowlane, by braci na zimę zaprosić do jakiegoś dzieła architektury z drzewa i gliny.

O. Maksymilian M-a Kolbe

"1" Miejscowość zaczerpnięta z listu br. kleryka Mieczysława Mirochny.

"2" Dopisek do listu br. kleryka Mieczysława Mirochny z 8 IX 1931; dopisek jest więc dużo późniejszy od daty listu.

"3" późniejszy kleryk br. Paweł Nishiya

"4" Yoshida został ochrzczony na Boże Narodzenie 1931 i otrzymał imię Antoni. Pomagał bezinteresownie przy "Rycerzu".

"5" W styczniu 1932 RN obchodził 10-lecie istnienia.

"6" Niepokalanów japoński otrzymał falcówkę z Polski od pana Fajansa, o czym w liście z 15 X 1931 - zob. Pisma OMK II, 327.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA