MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Administration / "Mugenzai no Seibo no Kishi" / Mugenazai no Sono / Hongochi, Nagasaki / Japan. Asia.

Mugenzai no Sono, 3 IX 1 1931

$o Maryja!

prywatne

Drogi i Kochany Ojcze!

Na list z dnia 17 VIII 2 w odpowiedzi ślę te słów kilka.

1 - Nasamprzód ani ja koniecznie pragnę, by przyjeżdżali ci bracia, których imiona poślę 3, ale ci, których Niepokalana tu mieć chce. Więc cieszę się bardzo tym, co Niepokalana czyni, bez względu na to czy ja tak uprzednio sobie planowałem. Przecież to Jej Niepokalanowy i bracia.

2 - I ja się dziwię, jak Niepokalana tęgo w Polsce kwestuje. I zdaję sobie sprawę z "tęgości" wydatków na misje, a zwłaszcza jak to przykro słać grosz zebrany na wyjazd na misje, w ogóle podbicie świata Niepokalanej i użyć na bilet zwrotny, ale się już teraz nie martwię, nie chcę martwić, bo mi N. O. Prowincjał zabronił. Jeszcze mam krzyż z o. Metodym, który w misjach chińskich upatruje coś z zamachu na życie własne. U nas nie, bo duch nasz za "nierozsądny". Fiat. - Ale właśnie tam są inni ojcowie, którzy już tyle roztropnie zrobili. - A, tam to jeszcze gorzej. - Więc? Wie chce być na misjach, ale w Polsce i tylko w ojczyźnie. - Co pocznę?.. Dam mu na bilet i powróci, bo dłużej tu boję się go trzymać ze względu na braci, a on koniecznie chce do O. Prowincjała się dostać. - Ale proszę się nie obawiać, tak zrobimy, że kosztów żadnych specjalnych nie będzie.

Co do przesyłania groszy miesięcznych, to gdyby 300 dolarów okazało się za ciężkim wydatkiem, to możemy nieco umniejszyć, bylem wcześnie o tym wiedział dla odpowiedniego regulowania się w zobowiązaniach. - A w granicach miesięcznych groszy zamknie się cały rozwój, tak że niespodziewanych nadzwyczajności zupełnie się już nie przewiduje.

Co do nerwów to niech Niepokalana wszystkim kieruje, ale ostatecznie najwyżej pomrzemy, a wtedy tym bardziej dla Niej pracować będziemy.

Ja się też tęgo trapiłem i pochorowałem nawet, ale posłuszeństwo, więc po liście N. O. Prowincjała 4 już się trapić nie chcę. Może by N. O. Prowincjał i Ojcu Drogiemu podobne lekarstwo zastosował.

Aha! O czym ja jeszcze marzę? Mamy kłopotów co niemiara w obydwu Niepokalanowach i będziemy mieli jeszcze więcej. Czyby więc nie wybiła już godzina, by Centrala M.I. pomyślała o kołach modlitwy i cierpienia w intencji M.I. Ile byśmy na przykład skorzystali, gdyby zakonnice, zwłaszcza o życiu kontemplacyjnym, ofiarowały coś dla M.I., coś z cierpień, z adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Także chorzy swoimi cierpieniami wiele dusz zdobyć by mogli. Może już czas i na takie koła?

Polecam wszystkich Niepokalanej i proszę o westchnienie

br. Maksymilian

"1" Data miesięczna oryginału; XI - jest mylna, gdyż wtedy o. Metodego już nie było w Nagasaki - wyjechał 10 IX 1931, a z listu wynika, że jeszcze tam przebywa choć przygotowywuje się do wyjazdu; zatem może być tylko wrzesień (sierpień byłoby za wcześnie).

"2" W oryg. III, co jest nie do przyjęcia, by tak ważna sprawa tak długo czekała na odpowiedź. Prawdopodobnie OMK opuścił V przed III.

"3" List OMK do o. Floriana Koziury z 21 VII 1931 (Pisma OMK II, 312) zawierał imienny wykaz braci z Niepokalanowa, pożądanych na misjach w Japonii.

"4" Zob. Pisma OMK II, 317.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA