MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty dwustr. zapis.

Nagasaki, 16 IV 1931

Drogi Ojcze!

Zapewne tam już grosze w drodze, ale na wszelki wypadek wolę przypomnieć. Otóż o ile by zapłata za teren nie była jeszcze wysłana i zaraz po otrzymaniu tego listu nie ruszyła w drogę, to mógłbym tych groszy a do umówionego terminu, tj. końca maja nie otrzymać. Rachunki wyglądają tak: 500 dolarów wysłanych w styczniu jeszcze rozpłynęło się w wydatkach bieżących (zwłaszcza, że i szpital br. Mieczysława sporo kosztował). Z wysłanych w lutym 7 000 zł (tj. 1 578 jenów 9 b senów) 1 500 jenów wpłaciłem jako pierwszą ratę za plac, więc na bieżące wydatki mało co zostało. Z 1 000 dolarów z czymś (2 253 jenów 66 senów) 2 000 jenów wyłączyłem jako dalszą ratę, a reszta poszła na wydatki bieżące. Teraz wobec wysyłki kleryków do Tokio (i utrzymania tam) i zaczęcia budowy (kupno materiału itd.), mimo ograniczenia kosztów budowy i zacieśnienia się do niezbędnie teraz koniecznego domu, już na początku budowy wygrzebujemy ostatki i trzeba będzie zacząć obrywać owe 2 000 złożone u tych, co mają załatwić formalności kupna terenu.

N. O. Prowincjał na zapytanie co robić, bo nadarza się plac za 40 000 zł, polecił kupić, obiecując, że "poskładamy się?"; wobec tego w razie trudności można wprost i do Prowincjałatu pukać. - Myśmy tu jednak znaleźli.dużo tańszy jeszcze i obszerniejszy plac (7 razy tańszy), ale tylko całość sprzedawano, która nie przekraczała 7 000 jenów, tj. 51 500 zł, więc oczywiście kupiłem (ogólnie uważają to za wyjątkowo tanio), myśląc za resztę, na którą miałem upoważnienie, budować. Gdy jednak za potrzebny na rozwój budynek zażądano około 6 000 jenów, zacieśniłem plan tak, że nie przekroczy 2 000, tj. 9 000 ogólnej sumy, czyli nie przekroczy normy, na którą miałem upoważnienie na sam plac. Z tej kwoty pokryte obecnie 3 500 jenów, czyli 15 750 zł, a pozostaje 24 250 zł, oprócz zwyczajnych wydatków bieżących, bo papier, pocztę, żywność też trzeba kupić - nie da się też zakupów zawiesić. - Miejscowy wpływ miesięczny waha się pomiędzy 50-100 jenów c (drobnostka). - Po tym dużym wydatku (teren, pierwsza budowa) już wystarczą zupełnie jak na początku porcje miesięczne.

Wiem, że tam teraz kłopot z maszyną rotacyjną 1 i dużo, dużo innych kłopotów finansowych, ale Niepokalana bogata. Jeżeli Niepokalana tak zechce, to może w czasie wakacji puszczę się na odczyty, by zdobyć więcej środków.

Przejazd pieniędzy pocztą z formalnościami trzeba liczyć do trzech tygodni. Telegraficzne wysłanie nic nie przyspiesza, gdyż formalności zjadają prawie tyleż czasu. - Koniec maja to umówiony termin wpłaty reszty!!

Zdziwiliśmy się, że kwietniowy "Rycerz" o Japonii zapomniał 2, a za to "Pochodnia Seraficka" już w dwóch numerach go wyręcza 3. Aleśmy to sobie tak wytłumaczyli, że rzeczywiście zastępca 4 będącego wówczas w szpitalu urzędowego pisarza, br. Mieczysława, może nie dopisał.

W dzień imienin o. redaktora Justyna 5 - wedle zwyczaju Niepokalanowa - i bracia Komunię św. w jego intencji przyjęli i było we Mszy św. memento. A życzenia pisane na papierze ... nie poszły, bo, bo taka roboty moc.

Ani życzeń d na święta 6 nie posłaliśmy, bośmy byli osobiście w Niepokalanowie polskim na święta, a raczej część Niepokalanowa do nas zjechała, a nawet - dla większego złudzenia - i święcone było wspólne, bo też z Polski przywiezione przez "czwórkę".

Sporo otrzymujemy listów ludzi pragnących poznać bliżej religię, a nawet wprost chcących się nawrócić. - Cześć Niepokalanej!

Aha, jeszcze co do telegramu, to w tak gorącym czasie jak teraz, gdy termin się zbliża, taki telegram przeganiający worek pocztowy, o ruszeniu potrzebnych groszy podziałałby uspokajająco.

Cześć Niepokalanej za wszystko. - I u nas trudności moc, ale już nie będę dłużej opowiadał, tylko poślę ten list, by się zbyt nie opóźnił.

Dziś 18, a jeszcze list nie ruszył, bom nie mógł znaleźć czasu na ukończenie go. Ale i tak lepiej, bo tymczasem przyszedł list i korekta maja 7 tak piękna, że aż miło.

Też 300 dolarów przywędrowało. Na zwyczajny wydatek miesięczny to wystarczy.

Jak tylko Niepokalana dozwoli, że będziemy mieli formalny Niepokalanów "Mugenzai no Sono" tu w Japonii, to odetchniemy.

O. Maksymilian M-a Kolbe

"1" Dnia 10 IV 1931 o. Florlan Koziura w imienia Niepokalanowa podpisał umowę z przedstawicielami firmy drukarskiej König & Bauer z Würzburga o dostarczenie maszyny rotacyjnej dla RN za cenę 131 000 marek niemieckich (ok. 290 000 zł).

"2" OMK skorygował te słowa dopiskiem (list pisany 16-18 IV): "Już nie, po oglądnięciu korekty maja".

"3" Zob. "Pochodnia Seraficka" 6(1931) 60-61, 92-93.

"4" prawdopodobnie br. Damian Eberl

"5" O. Justyn obchodził imieniny 14 kwietnia.

"6" W 1931 Wielkanoc przypadała 5 i 6 kwietnia. Por. też Pisma OMK II, 291.

"7" korekta majowego numeru RN

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA