MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty dwustr. zapis.

Niepokalanów japoński, Nagasaki, 15 I 1931

$o Maryja!

Drogi Ojcze Magistrze 1!

Nie "przewielebnuję", bo zdaje mi się, żeśmy teraz też bliżsi w pracy i cierpieniu dla Niepokalanej i zbawienia przez Nią dusz.

Piszę w sprawie pilnej i nagłej.

Z końcem tego miesiąca mam - wedle umowy - zadeklarować, czy tu, gdzie dotąd, nadal mieszkać będziemy. Rozglądamy się za "Niepokalanowem" stalszym. Znalazłem też między innymi miejsce bardzo odpowiednie na dalszy rozwój i gotowe do natychmiastowego objęcia (nawet piwnica ocementowana na maszynę), ale właściciel żąda 8 500 jenów. Z wydatkami ubocznymi transakcji i przeprowadzki, i urządzeń i liczmy 9 000 jenów, co stanowi 40 000 zł. - Przyszło zawiadomienie, że mamy do podjęcia w Kobe 487.70 dolarów (zapewne wysłano 500 dolarów, a oni sobie za przewóz potrącili) - to już 8 000 zł z tego można by na chałupę obrócić. Pozostałoby 32 000 zł. - Chciałbym wiedzieć, czybyście mogli tę kwotę przysłać i w jakim czasie. Ponieważ jednak na odpowiedź listowną już będzie za późno, poproszę o możliwie najprędszą odpowiedź telegraficzną "tak" lub "nie" i, jeśli tak, to w jakim czasie: "miesiąc", "trzy" miesiące, "sześć", "rok", bym mógł odpowiednio tu się zobowiązać. Odpowiedź "tak" będę uważał również za pozwolenie urzędowe N. O. Prowincjała. - Poproszę o podanie jak najmniejszego terminu, chociaż ja tu będę starał się jeszcze i co wytargować i termin możliwie wydłużyć. Tylko bym wiedział, jaka jest możliwość i pozwolenie N. O. Prowincjała i stąd Wola Niepokalanej. - Co do mojego mniemania, oddalonego o całą Syberię od rzeczywistości, sądzę, że przy obecnym rozwoju, kwota ta nie jest wcale poważna i ten ubytek Niepokalana zaraz załata. - Co mówię: ubytek, przecież Niepokalanów wszystkich krajów to jedna rzecz, jeden Niepokalanów, wojsko dla zdobycia całego świata Niepokalanej w myśl M.I.

Choroba br. Mieczysława też trochę zakosztowała do 200 jenów (ale na to się wydaje chętnie, bo za to Niepokalana bardziej błogosławi).

Kończę, by list ten prędzej pchnąć.

Poproszę więc:

1) możliwie najprędsze zorientowanie się co do możliwości przesłania tych 32 000 zł i w jakim terminie (możliwie krótszy, to wtedy łatwiej będzie coś z ceny urwać);

2) poinformowanie N. O. Prowincjale i poproszenie go o decyzję dla mnie;

3) jak najprędsze powiadomienie (telegramem zwykłym) telegraficzne, jak Niepokalana przez usta N. O. Prowincjała Wolę swoją mi objawia.

Dodaję, że teraz nawet Pana Jezusa u siebie w kaplicy mieć nie możemy i nawet na oratorium privatum uważa biskup to miejsce za nieodpowiednie (nie zrestaurowane, a nie naszego restaurować nie można), a tam spodziewam się mieć oratorium publicum i prawdziwy klasztor 2.

Zresztą pragnę tylko tego a, czego pragnie Niepokalana, bo to wszystko Jej własność i Niepokalanów polski i japoński i wszystkie inne przyszłe Niepokałanowy.

Polecam Niepokalanej i bardzo proszę o modlitwę, bym nie dał rady Niepokalanej bruździć.

br. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Kochanych Braci bardzo też o modlitwę proszę.


"1" OMK tytułuje o. Floriana magistrem, gdyż o. Florian był niedawno magistrem kleryków we Lwowie.

"2" Wyraz podkreślony 3 razy

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA