MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty jednostr. zapis.

Nagasaki, 28 XII 1930

$o Maryja!

Droga Mamo!

List otrzymałem dziś i dziś też przyszedł obszerniejszy opis pogrzebu o. Alfonsa z Niepokalanowa. Czekaliśmy tu wszyscy na te szczegóły, chociaż telegram 1 był wysłany zaraz i Msze św. odprawione. Co robić: odległość z Nagasaki do Polski tak duża, że by otrzymać odpowiedź na pytanie, trzeba się wyczekać około miesiąca.

Zdaje się, że już pisałem, iż Mszę św. za o. Alfonsa odprawiłem w białym kolorze, bo wypadła w sam raz na Niepokalane Poczęcie; był on już w niebie.

To Niepokalana go sobie zabrała w czas nowenny do Jej święta. Można mu więc tylko pozazdrościć: dla Niepokalanej żył, cierpiał, pracował i wyniszczył się 2, a Ona go w okresie przygotowania do swego święta wzięła do siebie. - Niedługo i my też za nim pójdziemy, bo przecież po to tylko żyjemy, by do Nieba się dostać.

Tu w Japonii Niepokalana też bardzo błogosławi. Trudności co prawda wiele, ale Ona potężniejsza je kruszy i usuwa. Już - dzięki Niepokalanej - możemy notować kilka nawróceń przez "Rycerza" japońskiego.

Zresztą i o. Alfons nie będzie teraz bezczynny; on obecnie może dużo więcej i lepiej zdziałać, i bez wątpienia stara się o wiele więcej o szerzenie czci Niepokalanej teraz, niż to mógł robić za życia 3.

Także i co do Franusia skuteczniej teraz może mu podać rękę.

Kończę, bo roboty bardzo a bardzo dużo i polecam się modlitwom

zawsze wdzięczny syn

O. Maksymilian M-a Kolbe

PS - W Japonii nie używają podpisów tylko pieczęci; ja więc się nazywam i podpisuję tak: ... 4


"1" Por. Pisma OMK II, 265 przyp. 1.

"2" Słowa umieszczane potem w pewnym okresie na tabliczkach na grobach ojców i braci w Niepokalanowie.

"3" OMK przywiązywał dużą wagę do wstawiennictwa świętych i świątobliwych.

"4" Odcisk owalnej pieczątki japońskiej tzw. han; wyjaśnienie w Pismach OMK II, 339.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA