MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis.

Nagasaki, 20 X 1930

Drogi Bracie!

Przesyłam te klika słów do czytelników 1. Jeśli uważasz, że w obecnej sytuacji Waszej warto je zamieścić to i owszem; nie wiem bowiem, jak teraz u Was, czy długi topnieją, czy rosną, czy bez zmiany. - Zdaje mi się, że trochę by wpłynęło po ogłoszeniu załączonego listu do czytelników.

Groszy trochę by się przydało, bo kalendarz jednak koniecznie wydać by warto, gdyż nie ma innego kalendarza katolickiego i tą więc drogą wciśniemy się wszędzie. - Pożądane stąd wszelkie odbitki nie przesłane jeszcze z klisz Niepokalanowa, a może by i kalendarzyk "Iskier" 2.

Do czasopism i dzienników różnych popisaliśmy po zamianę załączając pismo, by w ten sposób złożyli ofiarę na misję, ale trudno się czegoś doczekać; dziś dopiero dostaliśmy "Wiadomości Katolickie" z Krakowa 3 i "Roczniki Rozkrzewiania Wiary" 4; nie znać zapału (przynajmniej na razie). - Gdybym miał adres pani Dobija z Krakowa (która jest matką dyrektora w "Kurierku" 5), to bym do niej zapukał.

Dotąd intencje nie doszły; chyba są w drodze, a mnie zostało tylko 7 6.

Kończę, bo roboty moc.

Twój brat
Maksymilian M-a Kolbe

PS - Zmartwień masz dużo? Wiesz, ja się coraz mniej teraz martwię i czuję, że Niepokalana za to więcej przemyśliwa. Niech Ona kieruje.

Na list nie odpisałem, bom ruszał do Tokio, ale kilka słów br. Mieczysław skreślił.

Myślimy o chałupie, ale na razie nic nie widać. Zapewne Niepokalana już przygotowuje. - Aspirantów... nie ma żadnych, to też dotkliwie daje się odczuć, ale "Wola Niepokalanej".

Serdeczne pozdrowienie O. Florianowi - oret et ille 7.


"1" Zob. Pisma OMK II, 251.

"2" "Kalendarz Iskier" - wydawnictwo o charakterze podręcznej encyklopedii dla młodzieży szkół średnich.
Ukazywał się 1924-1939 oraz 1947 - zob. WEP V 125.

"3" "Wiadomości Katolickie" - dwutygodnik poświęcony ideom i sprawom katolickim. Wychodził w Krakowie 1923-1933 pod red. Z. Włodkowej.

"4" "Roczniki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Św. Piotra Apostoła" - czasopismo poświęcone sprawom misyjnym; ukazywało się w Poznaniu 1924-1939 pod red. ks. K. Bajerowicza.

"5" "Ilustrowany Kurier Codzienny" - zob. Pisma OMK I, 102 przyp. 2.

"6" Znak użyty w tym miejscu przez OMK można odczytać jako Z lub 7; ponieważ OMK zostało w dniu 20 X 1930 do odprawienia 7 intencji z ostatniej serii, otrzymanej do odprawienia z Niepokalanowa (Dzienniczek mszalny OMK 152), sądzimy, że tu chodzi raczej o cyfrę 7.

"7" niech i on się modli

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA