MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps Archiwum Prowincji OO. Franciszkanów (OFMConv) w Tokio. Cztery karty jednostr. zapis. Fotokop. AN.

Nagasaki, 1 VI 1930

Drodzy Bracia!

Paczka z "Rycerzami" i list doszły? Pierwszy numer "Rycerza" drukował się jeszcze nie u nas; dopiero wczoraj monter od naszej maszyny odjechał i "można" ją już kręcić, ale ani jeszcze walce nie poodlewane. Czcionki jeszcze w paczkach, ale już w naszej drukarni. Jutro robienie kozłów (kaszty kupione), odlewanie walców, rozrzucanie (może) czcionek, przenosimy do domu, gdzie drukarnię umieściliśmy. Jest to osobny (za obszerny na razie) dom cały wynajęty na 9 miesięcy za 405 jenów 1. W ciągu tego czasu musimy pobudować Niepokalanów japoński. - Cześć Niepokalanej (miesiąc maj był obfity w dobrodziejstwa Niepokalanej).

Co do Was to jeszcze trochę cierpliwości, byle Wam głowy nie porozpękały, ale nauka tych "łapek" chińskich nawet dla zecera japońskiego konieczna, bo i Japończycy ich używają; a może Niepokalana zechce, by i numer chiński wychodził w naszej drukarni japońskiej? Więc uczcie się dalej.

Br. Hilary pacierze przepisze. - Równocześnie załączam list otrzymany z Niepokalanowa, bo i dla Was tam ciekawości sporo. Fotografię "czarniejszą" można przy sposobności zwrócić: może posłuży do "Rycerza" japońskiego.

Ja, zdaje się, około połowy czerwca będę u Was. Po kapitule generalnej dowiem się telegraficznie, kiedy odbędzie się kapituła prowincjalna 2 i postaram się przez Syberię zdążyć na czas tylko, by placówka Wschodu nie była długo bez ojca. Postaram się koniecznie o pomoc w ojcach. Zresztą niech Niepokalana sama pokieruje, bo to Jej sprawa. Módlcie się w czasie kapitały generalnej, bo to obowiązek wszystkich członków Zakonu, a nawet z obowiązku każdy konwent Zakonu, w dniach obrad 4, 5, 6 sierpnia Mszę św. do Ducha Przenajświętszego odprawić musi. - Więc módlcie się szczególnie też i w tej intencji, tym bardziej, że nie jest wykluczona i mowa o "Rycerzu" i M.I. na kapitule generalnej, i od sposobu ujęcia tej sprawy dużo zależy przyszłość M.I., Niepokalanowa i "Rycerza". Niepokalana wprawdzie sama kieruje, ale i nam pomodlić się trzeba. Choć 3 Zdrowaś Maryjo i akt "O Maryjo bez grzechu" itd. co dzień w tych trzech dniach odmówcie.

Na karcie, której nie załączam, bo zawiera intencje (30) mszalne dla mnie, o. Alfons tak pisze: "Tamte odesłane przez br. Seweryna intencje mszalne, już zabrał Prowincjał do odprawienia. Przesyłam tu 30 po 10 zł. Może za dużo? I może zamiast intencji lepiej grosze? I ile? I jak posłać, by doszły. Poważnie myślimy o nawiązaniu komunikacji lotniczej z Wami."

A na drugiej stronie takie wieści: "Jeszcze i bracia Romuald i Celestyn (profesi!) wyruszyli na podbój Łodzi. Dzisiaj dostaliśmy im jeszcze 4 000 "Rycerza". Wczoraj złożyli śluby bracia: Sebastian, Łukasz i Samuel. Br. Manswet już od tygodnia na Kresach za drzewem. Ogród się porządkuje. Będzie i cmentarzyk, bo O. Prowincjał pozwolił, a tylko jeszcze świeckie władze."

Niech Niepokalana ma Was w swej opiece

O. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Br. Zygmunt pyta, czy ma co więcej pisać spodziewając się mówić ustnie; otóż trudno mi na razie określić dnie przyjazdu: może wcześniej, a może później; w każdym razie lepiej na to nie liczyć, ale jeśli jest co do pisania - pisać. Wszystko będzie zaleźeć od ustalenia dnia kapituły prowincjalnej. - Podpis br. Zygmunta to już i prawie chiński, że nie można go nawet odczytać.

Tu gór fotografować nie wolno ze względów wojskowych 3; wobec czego i góry Męczenników zdjąć by nie można. "Rycerze" chyba doszły (50).


"1" Wynajęty dom znajdował się w pobliżu kościoła katedralnego przy ul. Minamiyamatemachi 10.

"2" Zob. Pisma OMK II, 228 przyp. 5.

"3" Miasto Nagasaki należało do miast ufortyfikowanych - zob. Pisma OMK III, 496a.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA