MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Kartka poczt. dwustr. zapis. z ilustr. i nadr.:
Idola in Bubbling Well Road Temple.

Szanghaj, 23 IV 1930 1

$o Pochwalony Jezus Chrystus

Najprzewielebniejszy Ojcze Prowincjale

Co do prokury w Szanghaju biskup 2 postawił za warunek, by z jeden ojciec tu stale przemieszkiwał, wobec

tego nie mogę powrócić do Europy, dopokąd kto inny mego miejsca nie zajmie. Z Niepokalanowa zaś piszą, że sobie zupełnie dają radę. Rezygnować z placówki w Szanghaju szkoda, bo to punkt centralny, a biskup na szerzenie stąd "Rycerza" (administrację) pozwolił, tylko nie godzi się na wytwarzanie "Ryoerza", bo całe Chiny podzielone są pomiędzy różne zakony, kongregacje itp. terytorialnie i każdy wyłącznie pracuje na swoim terytorium. Pozostaje nam więc zaszyte w głębi kraju Szensi, gdzie mamy misje, ale tam niemożliwie z braku komunikacji i kolejowej, i okrętowej (na rzekach).

Dziś jadę do Japonii, może tam i po chińsku da się zrobić.

"Benedicite"

fr. Maximilianus

Dopisek U OO. Bernardynów w prokurze przebyliśmy przeszło tydzień i nic nie wzięli za to, niech im Niepokalana nagrodzi. Teraz najęliśmy mieszkanie, ale nożna adresować jak dotąd, bo rychło gdzie indziej zamieszkamy.

Jak mi się zdawało w Niepokalanowie, tak też i jest, że trudności mamy nie od pogan, ale od misjonarzy europejskich. Zresztą, i to Wola Niepokalanej.

Chińczycy gotowi nam i tłumaczyć na chińskie i koszty pokrywać. Lo-Pa-Hong chciał nam dać cały zakład w opiekę. Moglibyśmy przyjąć, gdyby nie trudność ta sama jak przy "Rycerzu".

Misje w Szanghaju mają OO. Jezuici i dużo zrobili.


"1" Data dzienna oryginału: 22 - jest pomyłką. List jest pisany w dniu wyjazdu z Szanghaju do Nagasaki, a OMK wyjechał z Szanghaju 23 IV 1930, o czyn świadczy jego "Dzienniczek mszalny", 146. Rok 1930 zaczerpnięto z chronologii podróży.

"2" bp Auguste Alphonse Pierre Haouisse"e

"3" Stempel pocztowy nieczytelny z powodu odklejenia znaczka.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA