MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty dwustr. zapis. List 4. do braci

Rzym, 20 I 1930 1

Oto co się dalej działo.

W Rzymie spotkała mie niespodzianka, bo tramwaj gdzieś w bok wykręcił i dowiedziałem się, że auta rozsiadły się w centrum miasta i wypchały tramwaje na ulice bardziej odległe i to od stycznia.

W kolegium 2 przyjęcie życzliwe, tylko odźwierny (świecki) jakoś mi nie ufał, zatrzymał i telefonicznie dał nasamprzód znać rektorowi 3. Tymczasem pokazał się jeden z Polaków, więc nie czekając na nic, ruszyłem na górę. Przyjemne wspomnienie. U wejścia figura Niepokalanej, przed którą zawsze klerycy wychodząc z domu i powracając odmawiają "Zdrowaś Maryjo". Dalej nowość: korytarze nazwane imieniem różnych świętych. Pojawił się i o. rektor, gorliwy zakonnik, i sam się zakrzątał około ulokowania mnie. I w "Polonii" kolegium się ożywiło i jeden po drugim przychodzili się witać. Obmyłem się nieco i do O. Generała 4; lecz go nie było w Rzymie, ani nawet jego zastępcy nie zastałem. Za to wychodząc od XII Apostołów 5 natknąłem się na o. prokuratora misji 6, który mi zapowiedział, że ma ze mną porachunki nie materialne, ale "moralne". Chodziło o zbieranie przez "Rycerza" kwot na nowo ochrzczonych. Był zaskoczony i uradowany zarazem projektem założenia "Rycerza" na Wschodzie. Nazajutrz też ruszyliśmy do Kolegium Propagandy i tam mówiłem z rodowitym Hindusem (jest ich tam siedmiu). Pokazywał na mapie, gdzie jego wioska leży ... 7, opowiadał, jak to obecnie obowiązuje wszędzie język hindu, jak dotąd panował język angielski, że w jego miejscowości wychodzi kilka czasopism (dzienników), i w niedalekim innym mieście coś 30 itp. Dałem mu Cudowny Medalik, a także dla jego kolegów; no i egzemplarz "Rycerza". U wyjścia natknąłem sie i na Polaka, naszego czytelnika. W czwartek rano mam obiecane, że będę mógł się nagadać z moimi Hindusami, Chińczykami i Japończykamni.

Stąd zaraz do Jezuitów, bo w Kalkucie z ich zakonu biskup 8, jak również w Bombaju 9 - miasta, które doradzał ów Hindus (może i dlatego, że on z tego wybrzeża). Ale tam trudniej; podał jednak o. socjusz generalny od spraw misyjnych 10 myśl, abyśmy przejęli na siebie ich drukarnię obsługiwaną dotąd przez świeckich; pracuje tam 140 ludzi, wychodzi 5 coś czasopism i w jednym roku 24 książki.

Co do Japonii to biskup z Nagasaki, rodowity Japończyk 11, wyraził życzenie, by Franciszkanie do jego diecezji przybyli: więc byłoby łatwiej, lecz spodziewałby się dostać księdza.

Najlepiej stoi sprawa z Chinami, bo o. prokurator generalny misji otrzymał już pozwolenie (przed moim przyjazdem) na objęcie placówki w Szanghaju, ale z kłopotliwym warunkiem, by nie zajmować się duszpasterstwem; a to w sam raz widać Niepokalana podyktowała temu Wlkariuszowi Apostolskiemu w Szanghaju 12 taki warunek, żeby tam się utworzył drugi Niepokalanów.

Dzisiaj odprawiłem Mszę św. przy ołtarzu, gdzie Niepokalana objawiła się Ratisbonne"owi, bo to rocznica tego objawienia (20 stycznia). Sam i pierwszą Mszę św. miałem 13. A potem znowu z o. prokuratorem do Kongregacji Propagandy. Zdaje się, że przed niedzielą nie uda mi się opuścić Rzymu.

Dziś oglądaliśmy lokal, gdzie by "Rycerz" mógł wychodzić w Rzymie. Zdaje się coś opatrznościowego.

Lokal obszerny, ubogi, połączony z kolegium, a tak oddzielny, żem o nim, mimo 7-letniego tu pobytu, nic nie wiedział. Zobaczymy, jak Niepokalana zrobi.

W ogóle czuję, że się modlicie w intencji mojej podróży i spraw, które mam załatwiać; czuję bowiem, jak Niepokalana sama sprawani kieruje.

Proszę nadal o modlitwę, bym Jej czasem w czymkolwiek nie przeszkodził i bym wypełnił, czego Ona ode mnie żąda. Najprzewielebniejszy O. Generał ma powrócić około 25 a 27 bm., więc muszę zaczekać na niego.

br. Maksymilian M-a Kolbe


"1" W oryg. pomyłkowo 1929.

"2" Międzynarodowe Kolegium Serafickie OO. Franciszkanów w Rzymie, Via S. Teodoro 42.

"3" W latach 1928-1930 rektorem Kolegium był o. Francesco Bonfante.

"4" o. Alfonso Orlich (Orllni)

"5" z konwentu XII Apostołów, Piazza Ss. Apostoli 51, gdzie mieści się Kuria Generalna OO.Franciszkanów

"6" o. Antonio Rocchetti

"7" szkic mapy Indii (kontury) z punktem oznaczającym wioskę wspomnianego Hindusa

"8" abp Ferdinand Périer TJ

"9" bp Joachim Lima TJ

"10" ks. Edward Goulet TJ

"11" bp Yanuario Hayasaka

"12" Wikariuszem Apostolskim Nankinu, do którego należał Szanghaj, był jezuita Prosper Parls (1922-1931). Jego koadiutorem oraz następcą (13 V 1931 - 13 XII 1933) był również jezuita, Auguste Alphonse Pierre Haouissée, rezydujący w Szanghaju-Zikawei. Gdy 13 XII 1933 powstał Wikarlat Apostolski w Szanghaju, pierwszym Wikariuszem Apostolskim został tenże bp Haouissée - zob. "Les Missions de Chine" Shanghai 1937, 203.

"13" Matka Boża objawiła się Alfonsowi Ratisbonne"owi 20 I 1842 w kościele św. Andrzeja delle Fratte w Rzymie.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA