MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps u adresata. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z. nadr.:
Mugenziai no Sono / Hongochi, Nagasaki / Japan. Asia. - Fotokop.: AN.

Mugenzai no Sono, 14 VI 1934

Jezus Maryja Józef Franciszek

Drogi Bracie

Z radością odczytałem Twój list. Pamiętam, że kilka Polaków w Asyżu mnie witało, choć nie pomnę już nazwisk ani twarzy. Długo nie pisałem, bo tu pracy duży nawał.

Czy ten drugi Polak (Amerykanin) 2 w kolegium też należy do M.I.? Jak się rozwija sprawa Niepokalanej na terenie kolegium? Czy dużo należy? Czy są też może i odczyty pogłębiające ducha M.I. i zastosowujące go do życia praktycznego, zadań zakonników i naszego Zakonu? 3

U nas Niepokalana prowadzi swą sprawę stale naprzód mimo trudności i przeciwności. Im więcej pozwolimy Jej się prowadzić, tym więcej uświęcenia Ona w nas i przez nas zdziała.

Dla pociechy Waszej załączam nieco z listów przetłumaczonych na łacinę, co do nas zdążają z całej Japonii od czytelników. Załączam do listu adresowanego do O. Dyrektora prowincjalnego MI, jako też i ten list, by i on się pocieszył.

Zapewne "Rycerz" japoński już doszedł. Jeżeli nie, to proszę dać znać.

Też nieco fotografii od nas dołączam 4.

Chciałbym też wiedzieć, którzy z kleryków w Osimo bardziej są zapaleni sprawą Niepokalanej. Jak imiona, nazwiska, narodowość, stan nauki (który rok teologii); też wiek. - A może mógłbym Was wszystkich zobaczyć na jakiej grupowej fotografii całego kolegium.

Odrodzenie Zakonu, to odrodzenie poszczególnych zakonników.

Odrodzenie zakonników, to ich uświęcenie. Uświęcenie zaś jest dziełem łaski. A łask wszystkich Pośredniczką jest Niepokalana. Im więc kto bardziej do Niej się zbliży, tym więcej łask otrzyma.

W św. O. Franciszku współbrat, a w Niepokalanej współrycerz

br. Maksymilian M-a


"1" Wskazuje na to uwaga OMK na górze listu: - Al Fr. Cornelio Noskiewicz. - O. Kornel Noskiewicz, wówczas jeszcze kleryk, był na studiach teologicznych w Osimo (Włochy).

"2" o. Bonifacy Nowakowski, również student teologii

"3" Wszyscy studenci kolegium w Osimo należeli do MI, nie było jednak zebrań czy odczytów, również dużo wiernych zapisywało się do MI (wiadomości od o. Kornela Noskiewicza).

"4" Załączniki, o których mowa w liście, nie zachowały się.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA