MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty: pierwsza dwustr., druga jednostr. zapis.

Kraków, 1 IX 1933

Maryja!

Drogi Ojcze!

N. O. Prowincjał dał mi błogosławieństwo na dyrektora światowego M.I. i o. Justynowi (bo specjalnie mnie o to prosił) na dyrektora M.I. w Polsce. Proszę mu o tym donieść, by śmielej, choć pokornie zakasał rękawy.

Co do dyrekcji niepolskiej a M.I. (wedle schematu, który zostawiłem) poproszę, by Ojciec to ujął, a także zaopiekował się bliżej sprawami ogólnymi, przesyłając mi rzeczy ważniejsze i trudniejsze, a także krótkie sprawozdania z zebrań miesięcznych (czy innych) M.I. ojców b. Te zebrania niechaj nie ograniczą się do spraw polskiej c M.I., ale także obejmą MI niepolską i sprawy ogólnoświatowe.

Na zewnątrz ze wszystkim im ciszej, tym lepiej, tylko robota niech się rozwija, a raczej niechaj Niepokalana ją rozwija, a my dajmy się tylko prowadzić.

Przy pisaniu do mnie przez Syberię trzeba się liczyć z tym, że listy są często kontrolowane przez Sowiety, a może i Japonia do nich zagląda?

Prześlijcie mojej Mamusi do Krakowa nieco fotografii z Niepokalanowa, gdzie ja jestem lub Japończycy.

Z prośbą o memento

br. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Kończę już na dworcu. Niedługo odjedzie pociąg do Zebrzydowic i dalej.

Jak będzie przeniesienie o. Alfonsa, dajcie znać mojej Mamusi, by mogła przyjechać i do trumny też zaglądnąć. - Sprawę cmentarza 1 da się przeprowadzić wedle badań br. kleryka 2 w Niepokalanowie - zapomniałem nazwiska.


"1" Do 1945 r. Niepokalanów nie miał własnego cmentarza, a zmarłych zakonników chowano na cmentarzu parafialnym w Pawłowicach. O. Alfons Kolbe, zmarły w szpitalu przy ul. Koszykowej w Warszawie, był pochowany na cmentarzu powązkowskim. Przeniesienie zwłok na cmentarz niepokalanowski zostało przeprowadzona dopiero w 1945 r.

"2" Nazwiska nie udało się ustalić.

"3" Stempel i znaczek pocztowy wycięty.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA