MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: brak
Odp.: ms AN. Zob.: W krainę myśli 1952, 549-550.

Niepokalanów polski, 19 VIII 1933

Maryja!

Najdroższe Dzieci,

Cierpicie, prawda, ale i to dla Niepokalanej. Długo nic prawie Wam nie pisałem, ale i tego Niepokalana może chciała, i bardziej a czekacie przyjazdu niż listu, lecz i w tym Jej wola.

Bo gdy wedle dotychczasowych przepisów br. Kamil spodziewał się w ciągu tygodnia załatwić sprawę paszportową, okazało się, że utworzono nowe utrudnienia, by mniej ludzi wywoziło polskie pieniądze za granicę. I tak jeszcze nawet wizy chińskiej z Berlina oczekujemy. Przyjdzie niebawem. Około więc świąt św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. O. Franciszka do Nagasaki dojedziemy 1.

Przez Syberię stąd trudniej, bo misjonarzy w ogóle nie puszczają, a jeżeli się chce próbować otrzymać specjalne pozwolenie, sprawa idzie do Moskwy i czeka się na odpowiedź 6 tygodni. I to odpowiedź niepewna. Przyjedziemy więc okrętem najbliższym.

Ale Niepokalana i w tym ma swój plan, bo zbliżyłem się do Legacji japońskiej w Warszawie i wynikiem tego był chrzest chorego ciężko ministra pełnomocnego w Warszawie 2, w sam dzień wigilii Wniebowzięcia Matki Bożej, udzielony mu przez Nuncjusza Apostolskiego w Warszawie 3.

Cześć Niepokalanej!

A jeszcze dwie służące japońskie pogańskie w Warszawie pragną chrztu.

Cześć za wszystko Niepokalane j!

Mariano kyodai ni kokoro de yoroshiku 4.

Wasz
br. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Wczoraj był jego pogrzeb bardzo wspaniały w kościele św. Krzyża.

Poszczególni Bracia różne pytania przysłali; sądzę, że Niepokalana najlepiej już tą sprawą pokierowała. Jej wszystko oddajcie, jak dzieci Mamusi najukochańszej i wesoło, radośnie Jej służcie.

Yamaki pisał i posłałem mu trochę dolarów 5. Ma miejscu zobaczymy, co dalej.

Zacząłem znowu otwierać poszczególne listy, aby każdemu, co mi napisał, odpowiadać. Ale myślę, może lepiej zdać się na Niepokalaną.

Już do mnie nie piszcie, bo list mnie tu już nie zastanie.

Drogie Dzieci, tylko nie smućcie się zbytnio, Niepokalana wszystko na większe dobro obraca. Pocieszajcie się nawzajem i poczciwego Brata Mariana też. Starajcie się znosić nawzajem wady, bo to najlepsza miłość.

Wyobrażam sobie trudności z Komunią św., ale Niepokalana o tym wszystkim dobrze wie.

Jeszcze raz polecam Was wszystkich Niepokalanej.

Wasz
br. Maksymilian M-a

PS - Załączała artykulik na październik. Niech Was Niepokalana ma w swej opiece - zachowujcie pomiędzy sobą zgodę i miłość, i posłuszeństwo nadnaturalne zastępcy przełożonego 6.


"1" Do Japonii udać się mieli OMK i nowy gwardian Niepokalanowa japońskiego, były prowincjał o. Kornel Czupryk.

"2" pana Kawai

"3" arcybiskupa Francesco Marmaggiego - zob. Pisma OMK III, 472.

"4" Bratu Marianowi z serca płynące pozdrowienie.

"5" Prof. Yamaki, bezinteresowny współpracownik japońskiego RN, po przyjęciu chrztu św. stracił dotychczasowe stanowisko pastora i znalazł się w trudnych warunkach materialnych, o czym zresztą OMK nie wiedział. Zapomoga OMK, za którą prof. Yamaki był wdzięczny do końca życia, pozwoliła mu przeżyć najtrudniejsze dni.

"6" Zastępcą nieobecnego gwardiana do 7 VIII 1933 był o. Konstanty Onoszko, a potem najstarszy z braci - do 3 X 1933.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA