MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps Archiwum Prowincji OO. Franciszkanów (OFMConv) w Tokio.
Dwie karty dwustr. zapis.
Fotokop.: AN.

Grodno, przed 17 II 1926 1

Pochwalony Jezus Chrystus

Przewielebny Ojcze Magistrze!

Czym ja już odpisał, czy jeszcze nie na list w sprawie habitu? Między listami dla odpowiedzi go nie ma, a nie przypominam, czym odpisywał. Taki nawał roboty przy tym kalendarzu, że cały stos listów się uzbierał do odpowiedzi. Inne zostały załatwione w administracji. Jeżelim nie pisał to:

Nie bardzo mi się uśmiecha habit popielaty 2 i to dlatego, że: 1) u nas ludzie przyzwyczaili się do franciszkanów w czarnym habicie; 2) jest on mniej odróżniający, dlatego bardziej umożliwia zbliżenie się do ludzi; 3) św. O. Franciszek właściwie nie bardzo kładł nacisk na kolor habitu, ale używał odzienia, które nosili ówcześni biedni pasterze we Włoszech; chodziło więc raczej o to, by odzież była uboga, a nie tyle o taki lub inny kolor. 4) Wreszcie u nas jest jeszcze racja szczególna, bo u nas rozsiedli się księża kozłowici 3, którzy właśnie w popielatym paradują stroju. Ile by więc mogło się zdarzyć nieporozumień, przykrości i może przeszkody w sprawności apostolskiej pracy.

Nie chciałbym przez to coś decydować, ale i tutejsi ojcowie i o. Florian podobnie myślą.

Za rękopisy śp. O. Wenantego niech Niepokalana nagrodzi.

Zapewne Ojciec otoczył troskliwą opieką pozostałości po o. Wenantym. Bardzo bym prosił, by ten brat 4, o którym mówił o. Kazimierz, że doznał cudownego wyleczenia za przyczyną O. Wenantego, opisał całą sprawę i mnie przesłał rękopis. - Może by i Ojciec zebrał co się da z ust tych, którzy na O. Wenantego na Kalwarii patrzyli, bo to się przyda do życiorysu.

Za bazgraninę przepraszam, ale tu jeszcze stos listów czeka.

O. Generał 5 pisał mi, bym mu napisał, co jeszcze ma być udzielone Milicji: niechaj czyste dusze braci nowicjuszów modlą się bardzo 6 do Niepokalanej a i za przyczyną O. Wenantego, bym tak napisał (pójdzie przez N. O. Prowincjała 7), jak Ona sobie tego tyczy, a nie inaczej. Bardzo a bardzo o modlitwę proszę. Niechaj też w modlitwach pamiętają o "Rycerzu" i o Milicji.

Z prośbą o memento, bym Niepokalanej dobrze służył

br. Maksymilian

Dopisek Posyłam i (jedną) intencję Dantis (na rzecz "Rycerza"). Przy sposobności poproszę o zawiadomienie, czy odprawiona, czy przyjęta 8.


"1" List pochodzi z okresu przed wyjazdem do Zakopanego czyli przed 17 IX 1926; w tym dniu OMK był już w Warszawie w drodze do Zakopanego.

"2" Sprawa była rozważana w związku z przygotowywanymi nowymi konstytucjami Zakonu OO. Franciszkanów, ogłoszonymi w 1932 r.

"3" Sektę mariawitów zwano też kozłowitami.

"4" Nie wiadomo, o kogo chodzi.

"5" o. Alfonso Orlich (Orlini)

"6" W oryginale wyraz "bardzo" podkreślony cztery razy.

"7" o. Peregryn Haczela

"8" Obok dopisku przekreślona intencja mszalna i nota odręczna o. Kornela Czupryka: Absoluta.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA