MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty dwustr. zapis.

Grodno, 21 VI 1925

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

Nie odpisywałem na tyle korespondencji, ale wiem, że zrozumiałeś zaraz, dlaczego tak mam czas zajęty, patrząc na skoki w podwyższaniu się liczby czytelników 1.

Doprawdy, Niepokalana potężną dłonią prowadzi swego "Rycerza" naprzód. Garstkę szczegółów posłał Ci już poczciwy br. Gabriel 2.

Odpowiadam na pytania:

1) co do pisowni byłbym Ci wdzięczny, gdybyś mi wskazał najlepszą, a raczej nabył ją i mi przesłał odciągając należytość z "Rycerza" (napisz jednak, ile kosztuje, dla moich rachunków). Za uwagi niech Niepokalana nagrodzi.

2) O. Samuelowi wedle "dopominania się" ślę 5 intencji (dolarówek), które nadesłał dla "Rycerza" o. Stanisław Czeluśniak.

3) Chorować doprawdy nie mam czasu, ale nieraz to i gorączka głowę rozpali, zniedołężnieję itp. ale, jak mówię, nie mam teraz na to czasu. Za to o. Fordon widocznie do grobu już szybko zdąża. Kaszle okropnie i coraz bardziej raczej do trupa podobny. A jednak rwie się wciąż do pracy, że niepodobna mu jej odpowiednio ograniczyć. Szkoda go.

Czy Franuś jest jeszcze we Lwowie? Czy... czy był kiedy u Komunii św.? Może mu się przypomni w klasztorze dawniejsze życie. Biedny on. Oddałem go Niepokalanej i mam nadzieję, że nas nie opuści. - Jakby to było pięknie, gdybyśmy kiedyś mogli stanąć wszyscy trzej we franciszkańskich habitach przed aparatem fotograficznym jako dowód dobrotliwego zwycięstwa Niepokalanej.

Rozgadałem się; kończę.

Twój brat
fr. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Dołączam listy dla o. Samuela i o. Bonawentury i kartkę dla wszystkich 3.

PS - O ile Franuś jeszcze u Ciebie, to i dla niego słów kilka 4.


"1" Na maj 1925 wydrukowano specjalnie o 5 tys. egz. RN więcej.

"2" Br. Gabriel Siemiński pracował w Wydawnictwie od października 1923 do 1928 (w Grodnie i w Niepokalanowie) i powtórnie od 1939 w Niepokalanowie. Ponadto pracował w oddziale "Małego Dziennika" w Krakowie.

"3" Zachowała się tylko kartka z uwagą: Dla wszystkich (Pisma OMK I, 90).

"4" Kartka nie zachowała się.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA