MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty: pierwsza dwustr., druga jednostr. zapis.

Grodno. 8 VIII 1924

Pochwalony Jezus Chrystus

Najdroższy Bracie!

Późno, bo późno, winszuję Ci imienin, ale...

* * *

- Ale... dzień potem, bo 9 VIII dane mi jest pisać dalej.

Chciałem powiedzieć wczoraj, ale Ty i tak wiesz, że Ci dobrze życzę, więc i opóźnienia za złe nie weźmiesz. Więc... - a właściwie najlepsze życzenia to już złożyłem bo przy Mszy św. dzisiaj.

Jedną jednak zaraz nietaktowność popełniłem. Pisząc list z cennymi artykulikami zaznaczałeś, żebym po jednym z tych rodzynków do "Rycerzowego" placka wkładał. Tymczasem wrzuciłem aż dwa, a w zecerni to i trzeci przez nieporozumienie złożyli. Nie wiem, jaki będzie z tego wynik, ale może taki, że "Rycerz", spragniony jakiegoś innego pióra poza moją bazgraniną, wszystkie trzy łyknie. i wtedy nie pozostanie Ci nic innego jak siadać i napisać... więcej. Ale może mi się uda jeszcze wydrzeć mu 1 z gardła jaki na raz następny; nie wiem jednak.

Czyby tam o. Korneli, czy Inny Dobrodziej "Rycerza" nie przyjął intencji mszalnej za dusze śp. Juliana (jałmuźna 15 zł, ale zostanie w "Rycerzu"). Jeśli tak, to odpisz w obiecanym liście, bym miał głowę spokojną.

W poniedziałek (za tydzień) ruszam do Krakowa z o. kustoszem 2. Po drodze poprosimy u stóp Matki Bożej Częstochowskiej o błogosławieństwo 3.

Twój naprawdę a

br. Maksymilian

O. Innocenty tu 4.


p>"1" Odnosi się do "Rycerza".

"2" Kustosz warszawski o. Melchior Fordon, z nim to pewnie pojechał OMK do Krakowa na kapitułę prowincjalną. Przewodniczył na niej o. generał Alfons Orlich (Orlini). Prowincjałem wybrano o. Peregryna Haczelę.

"3" OMK odprawił Mszę św. przed cudownym obrazem Matki Bożej w Częstochowie na Jasnej Górze 17 VIII 1924.

"4" W pamiętniku pod dniem 6 IX 1924 OMK zanotował: "Do Grodna przyjechał o. Innocenty Guz i dzielnie pomaga przy maszynie do pisania" - zob. Pisma OMK V, 866 D. - O. Innocenty pełnił zasadniczo obowiązki prokuratora i prefekta zakrystii.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA