MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty: pierwsza dwustr., druga jednostr. zapis.

Grodno, 19 VI 1924

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

By coś pewnego odpowiedzieć przeczekałem wybory dyskretowskie 1 u nas. Mimo opozycji o. gwardiana 2, który opierał się na tym, że ja jako zarządzający drukarnią, a więc bonum conventus 3, nie mam głosu biernego - mimo to zostałem jednogłośnie wybrany, a sprawa ma powędrować do o. komisarza 4. Inni ojcowie nie uważają tego a za "bonum conventus" lecz raczej "Milicji", czego b wedle kodeksu nie można mieszać z konwenckim.

Wobec tego więc, że moja obecność na kapitule jest zakwestionowana i z powodu owych "verba veritatis" 5, które o. Korneli przygotował, niechaj on koniecznie tam jako dyskret podąży. Jego obecność jest dla sprawy odrodzenia w tych warunkach nieodzowna 6.

Kończę, bo czasu brak.

Bijemy już 9 000 "Rycerza".

Pieniądze doszły.

Z prośbą o "memento"

br. Maksymilian

PS Wszystkim pozdrowienia.

Niechaj tylko bracia klerycy gorąco się modlą o dobrych przełożonych.

- Maturzystom gratulationes.

- Mamy też przy pomocy Niepokalanej maszynę do pisania 7.


"1" wybory delegata na kapitułę prowincjalną

"2" o. Tomasz Wilusz

"3" majątek konwentu

"4" Po śmierci prowincjała o. Alojzego Karwackiego w kwietniu 1924, komisarzem prowincji został mianowany przez władze zakonne o. Peregryn Haczela, który sprawę wyboru OMK na delegata odłożył prawdopodobnie do decyzji o. generała Orlicha, a ten przewodnicząc kapitule prowincji polskiej, uznał wybór za ważny, gdyż "wszyscy Ojcowie kapitulni uznali drukarnię jako majątek nie klasztoru, ale raczej Prowincji" i w sprawozdaniu z kapituły OMK figuruje jako "discretus Grodnensis" - zob. Acta Coadunatae Prov. 288-289.

"5" słowa prawdy

"6" OMK nalegał na wybór o. Kornela jako delegata klasztoru lwowskiego, by na kapitule prowincjalnej był rzecznikiem odnowy prowincji polskiej. Program odnowy nosi tu nazwę "verba veritatis".

"7" To zdanie i poprzednie - napisane na kopercie.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA