MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis.

Grodno, 25 I 1925

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

Zaledwie otrzymałem list "ze strawą duchową i materialną" 1 dla "Rycerza", zaraz odpisuję załączając dla niego "praeconów" 2 co na drzwiach zawieszeni opowiada ją o zawartości i zachęcają do nabycia.

Pracy mam sporo, ale i Niepokalana zdrowia dokłada tak, że i robić mogę. - Dopiero co wróciłem z Warszawy, gdzie nakupiłem papieru dla "Rycerza" do końca roku za 2 000 000 przeszło Mp. Od 1 papier podrożeje o 70-73 proc.( dlatego tylko za obietnicę po jednej cząstce różańca dla Nniebieskiej Mamusi i "Si quaeris" 3 za każdą belę dostałem ich 7. Norbertowi, który przede mną poszedł, już odpowiedziano, że "nie ma". - Dokupuję teraz czcionek i materiału drukarskiego.

Bóg zapłać za pomoc piórem i staranie o grosz. Oby o. Bonawentura otrząsnął się nieco z wypoczynku literackiego i jął się pióra.

Kończę, bo jeszcze spora kupka korespondencji prosi o załatwienie.

"Memento" mei 4

Twój brat
Maksymilian

PS O. gwardianowi "salutationes" 5, o. Kajetanowi pozdrowienia, Michałowi też.


"1" Aluzja do listu o. Alfonsa, Nieszawa 22 I 1923: "Przysyłam Ci tymczasem, co mam pod ręką: i materialnego, i duchowego posiłku, a Ty -to przerabiaj, zmieniaj i powiększaj, lub skracaj; drukuj albo nie drukuj." I dalej: "PS - Z tych pieniędzy 2 000 Mp. jest prenumeraty (o którą się już troszczyć nie potrzebujesz), a resztę z wyprzedaży poszczególnych numerów."

"2" praeco, onis, m = ten kto wywołuje, zwiastun, herold, woźny sądowy, chwalca; tu w znaczeniu wywieszek reklamowych.

"3" Si quaeris = Jeżeli pytasz; pierwsze słowa responsorium do św. Antoniego Padewskiego, modlitwy codziennej w zakonach franciszkańskich.

"4" Pamiętaj o mnie.

"5" "Salutationes" - pozdrowienia. Gwardianem nieszawskim był wtedy o. Stanisław Czeluśniak.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA