MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis.

Grodno, 19 I 1923

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

Nie pisałem od dawna, bo nie miałem czasu. Co u nas słychać i co się dzieje w drukarni opowie o. Kajetan, sądzą, że i nowej maszyny do spinania za 1 000 000 Mp. nie pominie. - Te dwa numery już wysłane i gdyby nie doszły, to daj mi jeszcze znać, a wyślę je. - Za intencję dolarówkę "Bóg, przez Niepokalana, zapłać", bo też teraz kupuję stopniowo czcionki i dodatki do maszyny, więc pieniądze odpływają. Ale i przypływają: w tych dniach otrzymałem od o. Serafina 1 z Rzymu 30 lirów, a od o. Wawrzyńca z Ameryki 2 czek na obiecane 100 dolarów AMerykańskich. Przy tym N. O. Prowincjał 3 nie chce, bym długi wyrównywał, ale raczej pozwala na zaciąganie nowych i kompletowanie drukarni jako też zakupywanie papieru.

Pieniądze ponad 15 000 otrzymałem.

Kończę, bo już pierwsza i pół w nocy.

Z prośbą o westchnienie do Niepokalanej

Twój
br. Maksymilian

PS - Co do redakcji, to i teraz jeszcze nie ma nic ustalonego 4. Ja zaś cały prawie czas tracę na sprawy administracyjno-drukarskie. - Ale Niepokalana i o tym pomyśli.


"1" O. Serafin Majcher był przez 46 lat bez przerwy penitencjarzem apostolskim w bazylice św. Piotra w Rzymie. Interesował się wszystkim, co się działo w Polsce i w zakonie; cieszył się z założenia wydawnictwa MI.

"2" O. Wawrzyniec Cyman z polskiej prowincji św. Antoniego w USA był wówczas proboszczem w Chicopee, Mass., i wraz z prowincjałem o. Eustachym Bartoszewiczem odwiedził Polskę.

"3" o. Alojzy Karwacki

"4" W październiku 1925 r. do administracji przybył br. Gabriel Siemiński. W sprawozdaniu z wizytacji prowincjalskiej konwentu w Grodnie 24 X 1923 czytamy: "Redakcją i całą drukarnią kieruje O. Maksymilian Kolbe, a zecernię pod swoim zarządem ma poczciwy Brat Albert Olszakowski, z zawodu drukarz. W administracji pomaga Br. Gabriel Siemiński, a introligatornię prowadzi aspirant Stanisław Gaweł" - zob. Acta Coadunatae Prov. 279. - OMK pomagał ponadto w parafii klasztornej.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA