MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Kartka poczt. dwustr. zapis.

Grodno, 18 XII 1922

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie

Przepraszam za niejasną pocztówkę, wysłaną wczoraj do Ciebie, bo miałem właściwie do Poznania napisać, tylko się pomyliłem. - Zapewne "Rycerz" już nadszedł, gdyby nie, napisz zaraz reklamację, to nie będzie trzeba pocztowych znaczków.

Za życzenia "Bóg zapłać przez Niepokalaną" i nawzajem zwłaszcza co do tego ostatniego 1. Mnie nie było 2 tygodnie w Grodnie i dlatego trochę niedokładności. - Wspomagaj mnie piórem jak będziesz mógł. Niepokalana zsyła wprost dziwnie pieniądze, tak że mimo licznych wydatków i grubych wydatków połączonych z kupnem maszyny jakoś stoję na nogach. Czcionki (350 000) kupiłem za gotówkę, a na maszynę (1 500 000) 2 pożyczył O. Prowincjał 3.

Z prośbą o "memento"

br. Maksymilian

PS Zdzisław zdecydował się pożegnać z Zakonem; zresztą był tylko tercjarzem.

PS - Muszę jeszcze dokupić czcionek za jakie 500 000 Mp.

Przew. O. Gwardianowi 4 i O. Sylwestrowi serdeczne pozdrowienia i "Wesołych Świąt".


"1" "To może i od razu życzenia imieninowe Ci dołączę! Niech. Cię Niepokalana jak prowadziła, tak i jeszcze lepiej - prowadzi!" - z listu o. Alfonsa do OMK, Nieszawa 2 X 1922.

"2" Był to okres gwałtownej dewaluacji marki polskiej. Dla przykładu można przytoczyć fakt, że pojedynczy egz. RN kosztował w styczniu 1923 - 100 marek, a w grudniu tegoż roku aż 20 000 marek!

"3" o. Alojzy Karwacki

"4" o. Stanisław Czeluśniak

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA