MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Kartka poczt, dwustr. zapis.

Zakopane, 12 I 1921 1

p>Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie

Piszesz, że nic nie organizujesz 2; bez wątpienia więcej przyczynisz się do chwały Bożej i zbawienia dusz ucząc się według posłuszeństwa, aniżeli gdybyś cuda nawróceń działał - ale przeciwko Bożej woli. Muszę Ci jednak powiedzieć, że i w Zakopanem między akademikami coś zrobiłeś; uważałem bowiem za stosowne przeczytać niektórym z nich wierszyk "Błogosławieni" 3 w odpowiedzi na zarzuty przeciwko duchowieństwu.

Możemy podziękować Niepokalanej, bo najzaciętszy (nie wiem, czy już o tym nie pisałem) przeciwnik 4 uległ Bożej łasce i mając wyjechać z Zakopanego - wyspowiadał się. Ochrzciłem też akademika, żyda bliskiego śmierci 5, co było powodem awantury po przyjeździe matki i brata - ale post factum 6.

Może byś też czasem przypomniał Sercu Jezusowemu przez Niepokalaną sprawę nawrócenia "wszystkich" akademików, co tu są. Doświadczyłem, że modlitwa tylko wyprasza łaskę nawrócenia. Co do zdrowia - jeszcze gorączkuję. O. Innocentemu można wspomnieć o moich fizycznych planach 7. Zresztą poślę mu je, gdy przyjdą do siebie. (Może on zrobi modelik).

Westchnij tam za mnie o zdrowie duszy, a jeżeli to jest na większą chwałę Bożą to i dla ciała (ale zawsze warunkowo).

Twój brat

br. Maksymilian


"1" W oryg.: 1920, co jest oczywistą pomyłką. OMK był tego dnia w Krakowie (Pisma OMK I, 28), w Zakopanem był w styczniu 1921. Także o. Alfons, do którego list adresowano na Grodno, był tam dopiero od listopada 1920.

"2" dotyczy MI

"3" Por. Pisma OMK I, 34 przyp. 2.

"4" Nie udało się ustalić nazwiska.

"5" Był to student medycyny z Tarnowa. OMK ochrzcił go imieniem Franciszek w niebezpieczeństwie śmierci za jego zgodą, udzielił Komunii św. i nałożył Cudowny Medalik. Matka z drugim synem przyjechała po śmierci Franciszka i protestując przeciw temu co się zdarzyło, zabrała zwłoki do Tarnowa - por. zeznania Jadwigi Bienieckiej z 29 V 1947.

"6" po fakcie

"7" OMK miał różne pomysły z zakresu fizyki i astronautyki. W tym wypadku prawdopodobnie chodzi o projekt rakiety kosmicznej. "OMK myśli o wynalazku rakiety na Marsa" - zeznaje świadek, który znał OMK z tych lat (Władysław Brayer, Kraków 4 V 1947).

"8" Stempel pocztowy nieczytelny z powoda odklejenia znaczka.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA