MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: brak.
Odp.: ms AN. Jedna karta jednostr. zapis. Odpis sporządził O. Cezar Baran 26 IX 1943.

Zakopane, 5 I 1921

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie

Tym razem otrzymałem list ze spisem książek. Bóg zapłać za taką obszerną pracę. Dałem go już akademikom do przejrzenia i mam zamiar postarać ale o ważniejsze z nich i tak przeobrazić trochę ich bibliotekę. O pieniądze na ten cel postara się tutejszy ksiądz proboszcz (administrator) 1. Zna on tam hrabianki, które może zdobędą się na jakąś "gwiazdkę" dla bratniaków.

W całym tym mizernym domu jest tylko jedna akademiczka z Wilna 2 szczerze praktykująca religię i jedna służąca (akademik, co się wyspowiadał, już wyjechał). Pacjentka ta zaprosiła mnie do siebie. Ujrzałem tam coś niebywałego w Bratniaku, obrazy święte. Przy łóżku maleńki obraz św. Antoniego bez ramki, przyszpilony do ściany, a nad oknem widniał przepiękny obraz Serca P. Jezusa malowany na szkle i dobrze oprawiony. Pani ta opowiedziała mi, że jej koleżanka, odwiedzając ją, zasmuciła się bardzo z opłakanego stanu tego domu pod względem religijnym, kupiła więc ten obraz i... urządziły intronizację w tym a domu. Od tego czasu wiele się zmieniło na dobre. Ja tam zacząłem zaglądać, ów akademik się wyspowiadał, żyd otrzymał chrzest, kilka dusz szczerze szuka prawdy, bo się czują "nieszczęśliwymi" bez wiary i zanosi się na zmianę niereligijnego zarządu. - Lekarz miejscowy zaprosił mię raz do siebie i oznajmił, że w porozumieniu z dyrektorem prosi, "abym ja już tam nie przychodził". Niepokalana dała mi trochę stanowczości, więc oparłem się temu, bo jestem gościem b jak i inni i przychodzę w godzinach wizyty, a wyjątków robić nie można.

Z prośbą o modlitwę za tych biedaków

br. Maksymilian Ma Kolbe M.I.


"1" ks. Jan Tobolak

"2" Jadwiga Bieniecka, która w liście z 29 V 1947 do Niepokalanowa opowiedziała o pracy duszpasterskiej OMK wśród akademików.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA