MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Kartka poczt. dwustr. zapis. z ilustr. i nadr.: Roma - Il Tevere e Castel S. Angelo.

Rzym, 21 XI 1912 1

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Najdroższa Mamo!

List dziś otrzymałem, (bo u nas dają listy tylko w czwartki, które są dniami wolnymi od nauki, i w niedzielę; choć przypadkowo wiedziałem, że przyszedł w poniedziałek.

Nie jest tak źle, jak przedtem słyszałem i Mamie napisałem. Nie mieliby co Włosi do roboty, aż nas zaczepiać, a zresztą zwykle kupką idziemy. Gdyby więc kto chciał nam co zrobić, musiałby się naprzód dobrze namyśleć, żeby sam co nie oberwał.

To piszę w sali wspólnej nauki (bo ta w oznaczonym czasie jest tak jak i prywatna, tylko że szkoły nie ma, a więcej rekreacji i kawałek czasu wolnego). Wróciliśmy właśnie z przechadzki, na której zawsze są odwiedziny Prznajświętszego Sakramentu i to zawsze w innym kościele, bo jest około 900 kościołów. Dziś byliśmy w kościele św. Cecylii, bo jutro jej święto, a dziś były tam solenne nieszpory. Wrażenie rzeczywiście niemałe, śliczny śpiew chóru (niech się nasze schowają), złożonego z mężczyzn i chłopców; około 100 pająków dwunastoświecowych a. Cały kościół zapełniony prawie samymi klerykami i księżmi z najrozmaitszych stron świata (jest tu bowiem, jak słyszałem, około 30 000 zakonników i zakonnic). Kościół to jej dawny pałac, dom tylko przerobiony trochę. Nawet z boku widzieliśmy jej pokój do kąpieli. W tym kościele jest także trumna z jej zwłokami i tu była zamordowana. To robi zaprawdę niemałe wrażenie (ale zanadto się rozwodzę).

Byliśmy na św. Stanisława Kostkę b w jego pokoju przerobionym c na kaplicę. Byliśmy i w tym sławnym Koloseum, gdzie męczono chrześcijan. Cała ziemia przesiąkła tam krwią świętych, dlatego jeden z papieży dla uniknięcia nieuszanowania kazał przysypać arenę ziemią na 4,5 metra.

Co do tej sprawy 2, to dziś jeszcze pomówię z O. Rektorem 3.

Adres do mnie: br. Maksymilian w Collegium Seraphicum ul. św. Teodora nr 41 F w Rzymie, Włochy.

Polecam się modlitwie (i ja nie zapominam).

br. Maksymilian


"1" Data roczna stempla pocztowego.

"2" tj. wstąpienia Marii Kolbe do zakonu Sióstr Franciszkanek w Asyżu

"3" o. Domenico Maria Tavani

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA