MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty dwustr. zapis.

W pociągu Małkinia-Warszawa 1, 23 IX 1927

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

Nie mogłem dostać w Białymstoku pocztówki, więc listy kupiłem.

1) Na stacji zażądałem w Ruchu "Rycerza" a i kupiłem numer na miesiąc wrzesień 2. Sprzedający miał go dość na wierzchu, ale mówił, że nie idzie. Ładny numer, tylko okładka niezbyt b dobrze wydrukowana. - To mi przypomniało, że i teraz na maszynie jest okładka, ale płytki już się pozbijały i warto by je zmienić. Br. Ksawery ma matryce, więc odlać nietrudno. Zapomniałem o tym wspomnieć na odjezdnem.

Trzęsie się wagon i źle pisać.

2) Warto by odpisać na zapytanie przesłane z Poznania wraz z biletami na Zjazd Misyjny 3, kiedy (ewentualnie) tam zajedziemy.

3) Niech bracia się modlą tęgo, bo od załatwienia z O. Prowincjałem i (ewentualnie) z Księciem dużo zalety i kto wie, jakie sprawy ma do mnie O. Prowincjał, o których chciał w Grodnie mówić. Czy czasem kto nie pobruździł nam w czym, albo O. Prowincjałowi sprawy inaczej nie poprzedstawiał. Od Kardynała też dużo zależy.

Niechaj się więc modlą, by Niepokalana sama raczyła wszystkim pokierować.

Deszcz przez okno wagonu kropi i zalewa mi.

Memento

Twój
br. Maksymilian

PS -. Zatelegrafuj do Lwowa do mnie, gdzie Książę będzie we wtorek i w dni następne. Z przedmiścia 4 można najlepiej telefonicznie się o tym dowiedzieć. Br. Gabriel wie gdzie, bo zamyślam może z O. Prowincjałem do Warszawy zajechać i załatwić, a może i do Grodna razem. Nie wiem, jakie plany ma już ustalone sam Prowincjał.

Vale 5, bo już Warszawa, pociąg staje.

Dopisek na kopercie "Ruch" już przesłał należytość czekiem. Br. Gabriel ma.


"1" OMK jechał załatwić sprawy tyczące Niepokalanowa z ks. kardynałem A. Kakowskim, księciem J. Druckim Lubeckim i prowincjałem o. K. Czuprykiem.

"2" Ruch przejął kolportaż RN, ale nie wyłącznie, tylko częściowo.

"3" Międzynarodowy Zjazd Misyjny w Poznaniu trwał od 28 IX do 2 X 1927 i odbywał się pod protektoratem ks. prymasa A. Hlonda - zob. "Misje Katolickie" 47(1927) 420-422. W Zjeździe brali udział OMK i o. Alfons, zapalając się ideą misyjną. Od tej pory OMK począł poważnie myśleć o otwarciu placówki misyjnej.

"4" Przedmieście Zaniemeńskie w Grodnie, gdzie by klasztor i Wydawnictwo RN.

"5" Żegnaj.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA