MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty: pierwsza dwustr., druga jednosetr. zapis.

Zakopane. 6 III 1 1927

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

Przesyłam Ci list MI kursu III i IV Seminarium Nauczycielskiego w Wirowie 2. (Pomiędzy ofiarami na str. IV z góry jest Mirów Kurs III 20 zł, a ma być Wirów 3. Jeżeli i "Rycerz" idzie pod adresem Mirów, to nie dojdzie - więc sprawdź adres). - Już na list odpisałem podkreślając, że masoneria uchwaliła przez niemoralność pokonać religię 4. - List ślę do wiadomości i schowania do archiwum, (list ten wyślę jutro po nadejściu poczty, bo może i co z Grodna będzie).

7 III 4061 1927

Jak się spodziewałem, list z Grodna przyszedł. O. Melchior na pewno i w niebie 5 o "Rycerzu" nie zapomni, boć on do Wydawnictwa jako doradca i spowiednik też należał. Ile razy umacniał mnie i zachęcał do dalszej pracy dla Niepokalanej, gdym strapiony i prawie że upadły na duchu do niego zachodził. Wspomnienie więc i w "Rycerzu" mu się należy, nie tylko w "Pochodni" 6.

Co do sprawy Słupi a, oczywiście, że pisałem, by nie zwalczać 7, ale nie, by w "Rycerzu" głosić, tj. jak sam zrozumiałeś, a nie jak może inni przy stole.

Cześć Niepokalanej, że falcówka (chyba przynajmniej na 4 łamy, bo na mniej łamów byłaby nieodpowiednia) i korekturka 8 będzie. No i że Tyś jakoś cały powrócił, ale odbij sobie podróż.

W sprawie powrotu napisałem do O. Prowincjała 9 i czekam na odpowiedź.

Dziś rano przyszedł do mnie Hipolit Bezzubik, który jeszcze wczoraj zajechał do Zakopanego, a po drodze i Warszawę i Kraków zwiedził.

Aha, co do MI w seminarium żeńskim w Wirowie, ważna to placówka, bo stamtąd wyjdą wychowawczynie przyszłości narodu, młodzieży. Warto o nich pamiętać przy sposobności.

Kończę.

Oremus ad invicem 10

br. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Braciom oczywiście serdeczne pozdrowienia.

Jeżeli masz kilka "lepszych" intencji, prześlij mi bez pieniędzy, bo noże mi się przydadzą.

Zostawiłeś mi nie 200, ale 250 zł. Wiesz o tym?? - Żeby w rachunkach nie zabrakło 11.


"1" W oryg. pomyłkowo: IV; pomyłka powtórzona w tekście: 7 IV 1927. Zob. uwagę o. Alfonsa na marginesie listu: "Odp. 10 III 27 Alf." Adnotacje o. Alfonsa są wiarygodne, gdyż nie zauważono w nich pomyłek, natomiast OMK popełniał pomyłki w datach. - Pobyt o. Alfonsa w Z. wspomniany jest przez OMK w liście jako fakt świeży: "Zostawiłeś mi nie 200, ale 250 zł. Wiesz o tym?? Żeby w rachunkach nie zabrakło." Z pamiętnika OMK wiadomo, że o. Alfons był w Z. jeden dzień, 25 II 1927. - Istnieje list OMK (Pisma OMK I, 159) datowany 6 IV 1927 i skierowany do o. Alfonsa. Nie wydaje się prawdopodobne, by OMK rozpoczynał inny list do tego samego adresata tego samego dnia, skoro nie dokończył poprzedniego, - O. Melchior Fordon zmarł 27 II 1927 i OMK, który nie pojechał na pogrzeb, pilnie oczekiwał szczegółów śmierci i pogrzebu. Otrzymał żądane wiadomości 7 III; trudno przypuścić, by o. Alfons zwlekał z tak pilną sprawą do kwietnia. Wszystkie te racje pozwalają z dużą pewnością ustalić datę miesięczną listu na marzec.

"2" Zob. RN 6(1927) 150-151.

"3" Zob. Bil 6(1927), wewnętrzna strona okładki numeru marcowego.

"4" 2ob. Pisma OMK I, 102 przyp. 4.

"5" Zob. Pisma OMK I, 132 przyp. 1. - OMK oczekiwał szczegółów śmierci i pogrzebu o. Melchiora Fordona.

"6" "Pochodnia Seraficka" 2(1927) 110-117, 144-149. Także "Kalendarz" RN l929,76-87. Natomiast RN nie zamieścił wspomnienia o o. Melchiorze Fordonie.

"7" Por. Pisma OMK I, 133.

"8" Urządzenie zecerskie do odbijania szczotek drukarskich.

"9" o. Peregryna Haczeli

"10" Módlmy się nawzajem.

"11" Wręczenie pieniędzy odbyło się podczas wizyty o. Alfonsa w Z., o której OMK pisze w pamiętniku pod datą 25 II 1927: "... Przyjechał rano o. Alfons. Zwiedziłem z nim elektrownie Seminarium Nauczycielskiego, Szkół Powszechnych i miejską, a potem Dolinę Strążyską. O 6 wieczorem o. Alfons wyjechał" (Pisma OMK V, 866 H).

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA