MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.2 rkpa AN. Dwie karty dwustr. zapis.

Zakopane, 8 I 1927

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

Przesyłam Ci list, który do O. Prowincjała 1 wczoraj wyekspresowałem w sprawie br. Ewarysta. Jest to "na brudno", które po różnych przeinaczaniach poszło. Ale treść ta sama. Że: 1) Niekoniecznie tę chorobę ze świata przyniósł, bo w Grodnie czuł się dobrze (no i czegóż go przyjęli, jeżeli był chory? Przecież świadectwa lekarza się żąda), a wobec choroby o. Melchiora łatwo mógł u nas nabyć, tym bardziej, że i br. Gabrielowi już lekarz coś wspominał i br. Salezy coś odczuwa i kto wie, ilu mogło już coś nabyć. 2) Gdyby pojechał do domu, to i inni bracia czuliby się niepewni a. 3) Jest nam konieczny, bo wprawy jako maszynista nabrał, a br. Mikołaj niepewny i br. Seweryn dopiero co obleczony, więc się zobaczy dopiero, co z niego będzie, a tu maszyn trzy. No i wart, by go kurować i trzymać. - Proponowałem Nieszawę jako miejsce, gdzie by bracia wypoczywać nieco mogli.

Ty możesz od siebie, czy te czy inne, czy też i te i inne argumenty przytoczywszy, O. Prowincjałowi napisać, że br. Ewarysta wypuścić z klasztoru nie można. A przede wszystkim Niepokalanej całą sprawa powierz, bo naprawdę boję się, by nie było gorszych konsekwencji.

Kartka też doszła. Oczywiście wobec planu dobudowy odpadną Zenonowe pomysły 2.

O. Czesławowi wręczyłem jadąc do Zakopanego, na Asyż 105 zł i na Grób św. O. Franciszka 14 zł. Napiszę mu.

Owa Jadwiga Buzowa jest tak znana w Toruniu, bo ma wielki sklep bławatny, że mówiła, iż ulicy nie trzeba. Może dodać "Skład Materiałów Bławatnych" 3 albo coś równoznacznego b? Jej już tu nie ma.

Może będzie dobrze na przyszłość, gdy jaki aspirant się pokaże, naprzód pójść z nim do lekarza. Jeżeli ten go uzna za chorego, to niech zaraz wraca do domu, jeżeli zaś okaże się zdrowym, niech będzie spokojny, że z powodu choroby go nie wydalą.

Co do br. Ewarysta jestem zdecydowany tak długo prosić, aż O. Prowincjał go zostawi. Czy on (Ewaryst) może o tym wie, co się święci?

Napisz, jak tylko coś się ustali. - Ja go absolutnie nie puszczę (o ile to w mej mocy).

Twój
br. Maksymilian

PS - Ora et pro me 4.

Czy Franuś jest jeszcze?

Przyjdzie tam druk od Zieleniewskiego 5 z Krakowa do powieszenia w elektrowni. Są to przepisy tyczące Diesla. Niech na noc będzie w elektrowni ciepło !!! Albo wodę z chłodnika wypuszczać, bo mróz może rozsadzić cały motor. Powietrza też niech zbytnio nie pompują, bo gdyby balon pękł, cała elektrownia wyleci w powietrze, a balony to stare. Za druk ja już zapłacę.

Niech, Niepokalana kieruje Tobą i wszystkimi i wszystkim.

O. gwardiana 6 pozdrów ode mnie. O. Melchiorowi pozdrowienia i innym Patrom.

Maksymilian


"1" o. Peregryn Haczela

"2" Były plany budowy Wydawnictwa RN przy konwencie w Grodnie - zob. Pisma OMK I, 121. Widocznie plany br. Zenona Żebrowskiego były z tym związane. Szkoda, że kartka o. Alfonsa wyjaśniająca sprawę zaginęła.

"3" Zob. Pisma OMK I, 119

"4" Módl się i za mnie.

"5" Zjednoczone Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów, L. Zieleniewski i Pitzner-Gamper, S.A., Kraków, ul. Wolska 4. Około 6 000 pracowników (1930).

"6" o. Maurycy Madzurek

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA