MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Kartka poczt. dwustr. zapis. z ilustr. i nadr.: Tatry: Orla Baszta.

Zakopane, 26 XI 1926 1

Franuś był tu przez dzień, ale spowiadać się nie chciał mówiąc, że w niedzielę był u spowiedzi. Dałem mu na bilet 20 zł. - Ufam, że Niepokalana zrobi swoje. Co do całego małżeństwa mówił, że wówczas miał serce za miękkie i uległ, ale teraz to by tak nie było.

Niech oczywiście teraz tylko pełni po Bożemu swoje obowiązki, zwłaszcza względem dziecka, a może?... może z czasem i on, i ona, i córka dostaną habit. - Niepokalana i to potrafi.

Z prośbą o modlitwa

zawsze wdzięczny

O. Maksymilian

Dopisek Może lepiej tę kartkę spalić 2.


"1" Trudno z całą pewnością ustalić datę (nie miejsce) korespondencji. W liście z 3 XII 1926 (Pisma OMK I, 114) OMK pisze o przyjeździe Fr. Kolbego jako o świeżym fakcie: "Właśnie wychodziłem ze Mszą, gdy mi o nim znać dano, toteż zaraz na jego intencją tę Mszę św. odprawiłem". Propria OMK przed 3 XII 1926 była 26 XI. Innej proprii w listopadzie OMK nie miał (Dzienniczek mszalny OMK, 105-106). Cofanie daty listu na październik jest nie do przyjęcia z tego powodu, że w tym miesiącu Fr. Kolbe jest wspomniany przez OMK tylko raz w liście z 25 X 1926 (Pisma OMK I, 107) w słowach, które nic nie mówią o jego przyjeździe do Zakopanego, a gdyby propria z 25 X była odprawiona w intencji Fr. Kolbego, nie sposób byłoby w liście pisanym dwa dni później o tym nie wspomnieć. To samo można powiedzieć o propriach 7 X i 12 X. Zresztą propria 7 X była pewnie z racji święta MB Różańcowej, a propria 12 X z racji imienin OMK. Wnioskujemy zatem, że Fr. Kolbe był w Z. 26 XI 1926 i tegoż dnia OMK powiadomił o tym matkę.

"2" U góry kartki poczt. znajdują się jeszcze słowa napisane przez Franciszka Kolbego, "Kochana Mamusiu! Za chwilę odjeżdżam. Rączki całuję. Franuś."

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA