MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty dwustr. zapis.

Zakopane, 12 X 1926

Pochwalony Jezus Chrystus

Drogi Bracie!

Znowu piszę chaotycznie, ale cóż kiedy "nie mam czasu". Zdziwisz się może, że mi czasu brak, ale po odliczeniu i 5 godzin na werandowanie, i czasu na jedzenie, i quoad animam 1 rozmyślania itd. naprawdę czas wypełniony.

Do Rzymu w sprawie błogosławieństwa dla "Rycerza" już napisałem; czas już rozesłać i do biskupów, więc zredaguj to. Warto podać tam nasz cel: podbić każdą duszę Niepokalanej, i rację, bo masoneria uchwaliła: "My religii katolickiej nie zwyciężymy rozumowaniem, tylko psuciem obyczajów" 2, co sprytnie wykonuje przez literaturę, sztukę, teatry, kino, mody itd. a historycznie stwierdzoną jest rzeczą, że kto pokocha Niepokalaną, albo nie padnie w błoto, albo jeżeli padnie, rychło powstaje i wszystkie nawrócenia mają początek u tej Pośredniczki wszelkich łask; że do 40 000 nakładu doszedł "Rycerz" (bo chociaż teraz mniej się drukuje jak zwyczajnie z końcem roku, to jednak doszedł był i do tego nakładu w ciągu roku); i że cena bardzo niska. Można zaznaczyć, że prosimy o błogosławieństwo celem zamieszczenia go. w numerze grudniowym. - Rozesłać do wszystkich biskupów i metropolitów, i ordynariuszy, i sufraganów, i do biskupa gdańskiego O"Rourke (i "Rycerza" jemu słać), bo on dał już Milicji błogosławieństwo, a i w Gdańsku są Polacy - i do amerykańskich biskupów polskich (Plagensa i Rhodego.) - To już pilne, by zwłaszcza z zagranicy przyszło na czas, aby można zamieścić w numerze grudniowym, który przecież jako propagandowy więc i o większym nakładzie, bidzie musiał być prędzej złożony.

Do organów diecezjalnych (z Kurii warto się też zwrócić z prośbą o łaskawą wzmiankę o "Rycerzu" z okazji pierwszego pięciolecia i tam podać cel, racje, nakład 40 000, taniość w takiej formie, by mniej ruchliwy redaktor mógł wygodnie nawet żywcem zamieścić oczywiście też w grudniowym numerze tych pism, więc i z tym już nie za wczas. W odezwie do proboszczów też nasz cel, racje, nakład, taniość no i procent podać warto, bo mówi mi tu ksiądz: "Gdybym ja wiedział, jaka w tym jest idea wzniosła, to bym też szerzył "Rycerza". Przyszedł i do nas numer okazowy, ale tyle pism go przesłało, że nie zwracało się uwagi".

Co do pieniędzy dla mnie. Lepiej z Wydawnictwa przesyłać. W tym miesiącu ze 100 zł. Po ostatniej wizycie (2 z rzędu) lekarz przepisał mi 2 lekarstwa, które mnie kosztują 3 zł dziennie!!!

Cześć Niepokalanej, że kalendarz gotów. Br. Bogumiłowi warto kupić podręcznik dla samouczących się rysowników, ma żyłkę po temu.

Lekarz powiedział mi, że i zimę tu przesiedzieć muszę i dowodził to stanem płuc i faktem, że i o. Hugolin, choć jego stan zdrowia był lepszy, jednak kilka miesięcy siedzieć musiał. Mierz więc na jak najdalszą metę, bo kto wie, co po zimie powie? Planuj sam cały podbój świata całego dla Niepokalanej, jakobym ja już nie żył.

Poczciwym braciom jutro napiszę i kupkę spraw administracyjnych poślę. Teraz tylko bardzo dziękuję za życzenia, które mi oni przesłali - poczciwe dzieci, niech ich Niepokalana ma w swej opiece.

"Memento" et mei 3.

Twój
br. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Do Jegera 4 rysunek na kliszę posłałem.

Odsyłam przesłany ekspresem rękopis. Warto go zamieścić w "Rycerzu" jako od naszego korespondenta z Asyżu. On lubi czasem coś przesłać. Tak się zachęci. Trzeba będzie wprawdzie coś popoprawiać, ale zawsze to świadek naoczny 5.

Dałem nieco "Rycerza" do księgarni pocztowej i ogłoszenie. Otóż mówi mi sklepikarz, że za wielkie ogłoszenie i w oknie się nie zmieści. Może by warto i mniejszych trochę zrobić. Jak uważasz zresztą.

Ja teraz już mniej pisał o tych sprawach będę, bo com nie dopowiedział w Grodnie, to chyba już dopisałem. Teraz módl się 6 do Niepokalanej, by Ona sama raczyła kierować każdą myślą, słowem i czynem i dzielnie a sprytnie poczynaj.


"1" co do duszy

"2" Zob. Pisma OMK I, 102 przyp. 4.

"3" Pamiętaj i o mnie

"4" Nie wiadomo, o jaką firmę chodzi. W Grodnie nie było takiego zakładu. Prawdopodobnie firma warszawska, istniejąca przez krótki okres czasu.

"5" RN 5 (1926) 270-273 zamieścił artykuł ks. Stanisława Marchewki pt. "Otwarcie uroczystości jubileuszowych franciszkańskich w Asyżu." Prawdopodobnie ks. Marchewka przesłał inny artykuł z Asyżu, ale z braku miejsca artykuł nie został wydrukowany.

"6" Słowo "módl się" podkreślone 4 razy.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA