MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN, Dwie karty: pierwsza dwustr., druga jednostr. zapis.

Zakopane, 29 IX 1926

Pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Bracia!

Cześć Niepokalanej, że br. Gabrielowi lepiej. Z operacją, kto wie, jak by się skończyło.

Co do przesyłania "Rycerza" do Ameryki, to O. prowincjałowi 1 i o. Cymanowi można i trzeba po 100 słać, bo zamówili i czy prędzej czy później rachunki wyrównają (pierwszy 100 dolarów, drugi 500 zł); co do pojedynczych słanych ojcom gwardianom, to jak tam o. Alfons uważa. Może ze względu na to, że prawdopodobnie w tym roku będą władze i odpusty, to i Ameryka się obudzi?...

Co do falcówki to 15 000 franków = około 30 000 zł; skąd to wziąć? Ten panek był z "Poligrafiki" 2 (ul. Chłodna), a nie z "Grafiki" 3 (ul. Sienkiewicza) i jego firma już zwinięta. Nie rozumiem więc, jak mógł oferować? Może jako pośrednik?

Ode mnie do o. Henryka daleko i przy obecnych ograniczeniach lekarza nie mogę do niego się dostać (przechadzka najwyżej 30 m). Nawet poproszę o jego adres, by mu napisać.

Paczkę otrzymałem ze wszystkim - Bóg zapłać. Szukałem zaraz, czy też czasem nie będzie tam i jakiego liściku; i nie zawiodłem się. Każda wiadomość z Grodna jest mi tu bardzo pożądana.

Proszę mi przesłać dokładny adres Adremy 4 ("Mertany"), bo i redaktor "Pod znakiem Marji" 5 o tym myśleć poczyna.

Też potrzebne mi są adresy czytelników w Zakopanem (pojedynczych i hurtownych) - przeadremować tylko.

Dziś ślę też telegram po jeszcze 400 ".Rycerzy". Znalazłem tu bowiem niewiastę, która za 5 groszy od numeru będzie może i całe Zakopane niepokoić. Na razie sprzedała 20 w ciągu dnia.

Do księgi MI wpisać: 1) ks. J. Jarek, Siostry Sercanki Zakopane - Łukaszówki. Otrzymał dyplomik i medalik, dał 2,50 zł. Przesyłać mu więc i RN do końca roku i w 1927 (październik ma). 2) Ks. Aleksander Guzy - Seminarium Duchowne Śląskie - Kraków - ul. Kopernika 26. Dostał dyplomik, medalik i "Rycerza" paźdz.; prócz tego 20 dyplomików i 20 medalików dla szerzenia MI. - Wpłaci później. Słać mu też "Rycerza".

Mnie wobec tego jeszcze ze 100 dyplomików i ze 100 medalików będzie trzeba. - No i egzemplarzy dla uzupełnienia kompletu RN jeszcze nie dostałem, które w pociągu poszły.

Tutaj śnieg pokazał się na wyższych szczytach, potem zeszedł nawet na Giewont, wreszcie obielił i niższe jego odnogi. Teraz zaś cofnął się z powrotem w góry, otulił szczelnie chmurami i nic nie widać tylko gęste chmury. A w Zakopanem pochmurno i padało dosyć. Pogody mało.

Jak się ma o. Fordon? Czy lepiej? Czy mniej kaszle? Proszę powiedzieć mu, że s. Klemensa, nazaretanka, która go zna jeszcze z Wilna, pytała się o jego zdrowie. Tu się też kuruje i lekarz jej raz powiedział, że jest dobrze, bo nie jest gorzej.

Polecam Was wszystkich opiece Niepokalanej naszej Pani, Królowej i Matuchny

br. Maksymilian

Dopisek Piszę w osobnej kopercie, bo pilne, a nóż o. Alfons na misjach.


"1" Do 1939 była jedna prowincja polska OO. Franciszkanów w USA (założona w 1905); prowincjałem od 1923 do 24 VII 1939 bez przerwy był o. Justyn Figas.

"2" Firma "Poligrafika" (Warszawa, ul. Chłodna 29) oferowała przybory drukarskie.

"3" Firma "Grafika" (Warszawa, ul. Sienkiewicza 14) istniejąca do 1939, miała przybory drukarskie.

"4" Adrema - firma warszawska, ul. Niecała 8, sprzedawała adresarki.

"5" Ks. Józef Winkowski z Zakopanego, redaktor pisma "Pod znakiem Marji", miesięcznika Sodalicji Mariańskich uczniów szkół średnich w Polsce, wychodzącego 1920-1939.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA