MARYJA!

392 - Do o. Kornela Czupryka
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna Karta dwustr. zapis.
Druk.: z dużymi opuszczeniami RN 11(1932) 339.

Ernakulam, 28 VI 1932

Maryja!

Najprzewielebniejszy Ojcze Prowincjale!

Dziś piąty dzień pobytu mego w Malabarii i jutro ruszam z powrotem do Nagasaki, bo "rozglądnąłem" się już tutaj, a Niepokalana sprawiła, że tutejszy arcybiskup (łaciński) 1 nie tylko powiedział "przyjdźcie", ale ofiarowuje z dóbr diecezjalnych na użytek i teren (ogrodu wielkiego część) i dom na tymczasowy pobyt, dopokąd coś "dużego" (?) nie zbudujemy (czyli na zawsze?) i kaplicę. To wszystko przy samej drodze automobilowej łączącej miasto Ernakulam z miastem Alwaye, po której co pół godziny kursują autobusy. Od obydwu miast odległe o 6 km. Równolegle do drogi biegnie tor kolejowy. Do najbliższej stacji obecnie 2 1/2 km (ale kursują wspomniane autobusy). Jest też nadzieja, że pobudują stację kolejową jeszcze bliżej.

Również arcybiskup syryjskiego obrządku 2 ofiarowuje plac na użytek, ale 2 km od kolejowej stacji Alwaye i bez stałej komunikacji autobusowej. Przy tym z powodu różności obrządku powstaje trudność co do jurysdykcji, a nawet są pewne różnice zdań na ten temat pomiędzy arcybiskupem łacińskim i syryjskim. Tak więc z tego względu powód, zarzewie ciągłych nieporozumień. Więc chyba na to liczyć nie można. - Choć bardzo poczciwi ci syrianie i u tego arcybiskupa goszczę, bo przypadkowo w sam raz tu przyprowadził mnie ksiądz tego obrządku, którego spotkałem w pociągu.

Tak więc arcybiskup łaciński dzisiaj naobwoził mnie swym autem i pokazywał, i tłumaczył, i zachwalał, a teraz oczekuje już od N. O. Prowincjała oficjalnego listu w tej sprawie, by mógł go przedstawić swoim konsultorom itd.

Powracam, bo nie mam celu tu pozostawać - nie kleci mi się jakoś... wieczór, ale już powiedziałem, co było trzeba.

Cześć za wszystko Niepokalanej.

Tutaj żaden z listów od N. O. Prowincjała dotąd nie przyszedł, więc choćby coś dla mnie wysłane było, powędruje za mną do Nagasaki.

Z prośbą o serafickie błogosławieństwo

br. Maksymilian M-a Kolbe

PS - Trzeba pójść wcześniej spać, bo potem dwie noce w pociągu.

Niepokalana dziwnie kieruje. Przy sposobności szczegóły opowiem.


"1" abp Angelo Maria Perez y Cecilia

"2" abp obrządku syro-malabarsklego, Agostino Kandathil.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA