MARYJA!

318 - Do o. Kornela Czupryka
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Mungenzai"Seibo no Sei Furanshisuko Kai / Mugenzai no Sono / Hongochi, Nagasaki / Japan. Asia.

Mugenzai no Sono, 22 VIII 1 1931

Najprzewielebniejszy Ojcze Prowincjale!

Wczoraj (jeszcze w okresie oktawy do Wniebowzięcia) otrzymałem pocztówkę i list z dokumentem erekcyjnym 2.

Cześć Niepokalanej!!! Myślałem, że biskup 3 się skrzywi, bo Bernardyni specjalnie dla werbowania młodzieży tu przybyli i słyszałem, że uważa się, iż robimy im konkurencje, ale okazało się, że bardzo przychylnie przyjął tę wiadomość dziś w sam dzień oktawy Wniebowzięcia. Każde większe święto Matki Bożej przynosi nam jakiś upominek od Niej. a miesiąc maj przyniósł ciągły ich łańcuch. Ten jednak otwiera na oścież przyszłość "Rycerza" w Japonii. Cześć Jej na wieki. -

Sprawa br. Mariana (papiery) 4 puszczona w ruch.

W odpowiedzi na obawę wyrażoną w pocztówce, że bracia chwieją się w stałości, ślą oni załączone "oświadczenie" 5. Muszę dodać, że oświadczenie to jest szczere i z prawdą zgodne.

Z prośbą o serafickie błogosławieństwo

br. Maksymilian M-a Kolbe z "rodziną"

PS - Załączam papiery br. Damiana, które zapomniałem mu wręczyć. - Br. Damian z br. Zygmuntem i Hilarym wyjechali 20 bm.

O. Metody nie może absolutnie zdecydować się do Chin 6; boi się ich jak swojej zguby. Już by wolał pozostać w Japonii, dopokąd nie przyjdzie odwołanie do Polski. Mówi, że rozpacza za Polską, że tam chce pracować, choćby nie wiem jakie upokorzenia znosić przyszło i na ostatnim być miejscu. Prosił, bym ja pisał i wstawiał się za nim, ale odpowiedziałem, że boję się wpływać, by potem nie być odpowiedzialnym. Mówi on też, że brak zdrowia nie pozwala mu do Chin się wybrać. - Quid ad casum? 7


"1" W oryg. pomyłkowo VII; ma być miesiąc, w którym obchodzi się Wniebowzięcie NMP, czyli sierpień.

"2" Dokument erekcyjny klasztoru.

"3" bp Yanuario Hayasaka

"4" Zob. Pisma OMK II, 311 przyp. 2.

"5" Zob. Pisma OMK II, 315 przyp. 4 i 317 przyp. 2.

"6" W Chinach Franciszkanie mieli własny okręg misyjny od 1924.

"7" Jak w tym wypadku postąpić?

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA