MARYJA!

191 - Do o. Kornela Czupryka
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Oryg.: rkps AN. Dwie karty dwustr. zapis.

Rzym, 20 I 1930

Pochwalony Jezus Chrystus

Najprzewielebniejszy Ojcze Prowincjale!

Nie zastałem O. Generała 2; ma powrócić dopiero około 25. Poczekam może jeszcze, by sprawy poukańczać. Zamiast Nankinu jest już pewny Szanghaj, bo i pozwolenie na piśmie istnieje, ale chcą (Wikariusz Apostolski z Szanghaju 3 ?), byśmy tam pracowali "sine ministerio" 4, tj. coś tak jak w sam raz Niepokalanów. Widać, że Niepokalana podsunęła ten warunek, tak dla innych niewygodny, a dla nas potrzebny.

Trudniej z Indiami. Mówi się teraz o Bombaju, zamiast o Kalkucie, ale i tu biskup jezuita i wejście niełatwe. Socjusz generalny od spraw misyjnych OO. Jezuitów 5 podał myśl, że może byśmy przejęli drukarnię (zarząd) OO. Jezuitów w Bombaju, którą prowadzą siłami najętymi i gdzie drukują coś 5 swoich czasopism i w ciągu roku wydali 24 książki. - Kleryk, Hindus, poczciwy pół-Murzyn, pokazywał mi na mapie, skąd on pochodzi i opowiadał o stosunkach miejscowych. Z tego wynika, że językiem ogólnym staje się język "hindu", a OO. Jezuici więcej się, opierają na obecnej angielszczyźnie. W tyci języku kupiłem też tu Ewangelię św.

Co do Japonii to sprawa łatwiejsza, bo biskup z Nagasaki, rodowity Japończyk 6 przed odjazdem do ojczyzny powiedział o. prokuratorowi misji (naszemu) 7, że chętnie by nas powitał u siebie. Tu by i księdza się spodziewał.

Do Szanghaju mamy drogę otwartą i formalności w porządku; co do Indii i Japonii, to przyjdzie N. O. Prowincjałowi napisać do względnych biskupów, jak to dziś wyjaśnił nam podsekretarz propagandy mons. Marchetti. - Chodzę za tymi sprawami z o. prokuratorem misji i sprawę stawia się tak, że prowincja polska zakłada te placówki i że N. O. Prowincjał mnie do załatwienia tej sprawy wysłał. Z początku o. prokurator może trochę inaczej ujmował tę sprawę, ale u OO. Jezuitów pytałem owego socjusza od spraw misyjnych, jaką oni mają organizację. Mają misje prowincji, a socjusz generalny j od misji, wedle określenla jego obowiązków, jest pośrednikiem i doradcą. I nasz o. prokurator sobie pogląd ukształtował a i teraz, gdzie idziemy, zaznacza, że to prowincja polska robi. Zresztą stara się on jak najwięcej dobrego zrobić. W czwartek rano w Kolegium Propagandy będę mógł porozmawiać z moimi Hindusami, Chińczykami i Japończykami (dam im już, zdaje się, "Rycerza" do ułożenia).

Co do jazdy, o. prokurator pociesza, że przewóz jest darmowy i tylko za żywność się płaci aż około 4.000 lirów do Szanghaju za jednego. Zdawało mi się to za drogo i byłem więc w przedsiębiorstwie okrętowym i okazuje się, że orientują się oni wedle okrętów angielskich (więc drogich) i wtedy podróż 7.440 lirów, a bez łóżka 2.600 lirów? Zdaje się, że jeżeli w Paryżu dostanę silniejszą zniżkę, to bez darmowości będzie dużo taniej.

Więcej naopowiadam, gdy powrócę, a teraz proszę tylko o serafickie błogosławieństwo, bym czasem Niepokalanej nie po bruździł

br. Maksymilian M-a


"1" W oryg. pomyłkowo 1929

"2" o. Alfonso Orlich (Orlini)

"3" Zob. Pisma OMK II, 190 przyp. 12.

"4" bez duszpasterstwa

"5" Zob. Pisma OMK II,190 przyp. 10.

"6" bp Yanuario Hayasaka

"7" o. Antonio Rocchetti

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA